Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Как да ядем, без да напълнеем

Как да ядем, без да напълнеем

редакция:
Georgi BurdinGeorgi Burdin
Новак
4
Как да ядем, без да напълнеем
Комплект за готвене от 9 части
Качество без компромис:
Комплект за готвене от 9 части
193.84 лв.

Със сигурност познавате хора, които сякаш ядат по цял ден, но не наддават на тегло. Вероятно си казвате, че това е заложено в гените им. Колко ли хубаво би било и вие да сте от тези хора?

Всъщност може тайната да не се крие в генетичната предразположеност. Обръщали ли сте внимание някога как и с какво се хранят тези хора?

Спрете джънка

За да бъдете като тях, трябва да ограничите консумирането на храни от т.нар. заведения за бързо хранене, както и някои вкусни преработени храни.

Опитайте да ги замените с плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Плодовете и зеленчуците съдържат фибри и голям процент водно съдържание, спрямо общата им маса. Затова те няма да допринесат за покачване на теглото, каквото биха сторили повечето преработени храни.

Увеличете фибите

Здравословно хранене

Фибрите са част от растителния материал, който не се усвоява и абсорбира в кръвния поток. Те могат да бъдат разтворими или неразтворими. Разтворимите помагат за загубата на тегло, като придават чувство на ситост, а могат и да подобрят нивата на холестерола. Източници на разтворими фибри са бобовите растения, овесените ядки, ечемикът, ядките и цитрусовите плодове. Неразтворимите фибри ускоряват преминаването на хранителните вещества през храносмилателния тракт, а също и предпазват от рак на дебелото черво. Можете да си ги набавите чрез зърнените храни, триците, пшеницата, както и от обвивките на някои плодове и зеленчуци.

Внимание: Ако искате да ядете без да наддавате на килограми, освен хранителните вещества, които приемате, е важен и начинът, по който го правите.

Правилата за умно хранене

Правила за здравословно хранене

- Яжте и сдъвквайте храната по-продължително време. Не се нахвърляйте и не бързайте, колкото и да сте гладни. Ако изядете порцията прекалено бързо, може все още да се чувствате гладни и да прибегнете към още храна, която всъщност е била излишна. Чувството за ситост идва след малко по-дълъг период от време, затова изчакайте;

- Яжте по-често. Сигурно свързвате честото ядене с преяждане и покачване на тегло. Всъщност е обратното. Ако ядете големи порции по-рядко, вие забавяте метаболизма си, което оказва неблагоприятен ефект. Яденето по-често и на малки порции ще забърза обмяната, ще се чувствате сити по всяко време и няма да имате проблеми с килограмите;

- Внимавайте с количеството на приготвената от вас порция. Ако в нея има повече храна, вероятно ще я изядете, дори и да е в повече. Започнете с по-малко количество. След първата порция изчакайте малко и чак тогава преценете дали имате нужда от още храна или не.

Вижте още пълнее ли се от плодове, както и кои зеленчуци водят до напълняване.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
51
44
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Марийка ще набий Иванчо
Марийка ще набий Иванчо
Ако изтърбушите човек познаван под името Рейпмен ще получите косъм от анорексичен еднорог, който прибавяйки към отвара от червата на споменатия индивид, ако изпиете на пълнолуние, сърбайки от напукана дървена лъжица с термити, ще станете слаб като домашно ньоки
20.01.2014 03:03
1