Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Кога е възможно да напълнеем от плодове

Кога е възможно да напълнеем от плодове

Кога е възможно да напълнеем от плодове

Всеки знае, че плодовете са полезна храна. Те са пълни със здравословни вещества, витамини и фибри и имат своето запазено място в менюто. Има обаче и някои рискове, свързани с тях, ако се консумират по грешен начин, включително напълняване заради ядене на плодове. Ето при какви случаи плодовете не са полезни и даже са вредни.

Вреда от плодовете, ако се консумират погрешно

Повечето плодове са с висок гликемичен индекс. Те съдържат захари, които може да причинят здравословни неприятности.

Бананите, мангото, фурмите, пъпешът, сините сливи и ананасът са плодовете с най-висок гликемичен индекс. В големи количества те повишават силно нивата на кръвната захар, а това е сериозен риск от диабет.

Важно е кога консумирате плодовете

За предотвратяване на нежелани последици от консумацията на плодове, те трябва да се ядат сутрин на гладно, поне час преди хранене. Смилат се бързо и няма опасност да ферментират в стомаха. Нужни са 20 минути, за да се обработят.

Може да се напълнее от висококалорични плодове

Трябва да се разбира хранителната стойност на плодовете, за да не се прекалява с тях. Бананите са сред плодовете, водещи до напълняване, когато се хапват в големи количества. Един банан примерно съдържа 110 калории. Ако се консумират 4 плода за деня, останалата храна трябва добре да се прецизира, защото иначе лесно ще се надхвърлят здравословните 2000 калории на ден. Твърде много калорични плодове в комбинация от калорични храни води до напълняване.

Калорични плодове

Приемът на много фруктоза води до напълняване

Знаем, че плодовете са съставени от прости въглехидрати, съдържащи вид захар, наречена фруктоза. Простите въглехидрати може да предизвикат резки скокове в нивата на кръвната захар, което е опасно за панкреаса и появата на диабет. Фруктозата води и до увеличаване на теглото.

От кои плодове се пълнее най-много?

Опасността от напълняване при яденето на плодове идва не толкова от самия плод, а от формата, под която се консумира. Има голяма разлика между яденето на плода и пиенето на сока му. Един цял плод обикновено е с ниско съдържание на калории и с много фибри, но същото не важи за сока от него.

В процеса на приготвяне на сока, фибрите и влакнините остават в цедката, а тялото получава концентрираната доза от калории и фруктоза.

Например един малък портокал съдържа 45 калории и 9 грама захар, докато сокът му съдържа 134 калории и 23 грама захар.

По тази причина засилената и честа консумация на плодов сок води до затлъстяване, особено при децата.

Напълняване от сушени плодове

Пълнее се също и от сушените плодове, които са доста калорични.

Не бива да се забравя, че всеки плод е смес от фруктоза, захароза и глюкоза. Големите количества фруктоза водат не само до затлъстяване, но и до чернодробни увреждания и съддечни заболявания.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest