Всяка гозба си има своята тайна и своите най-подходящи подправки и продукти. Дори може да се каже, че има продукти, които са изключително характерни и подходящи за определени неща.
В българската кухня, например, почти за всяка традиционна манджа се използват лук и морков. Обикновено се нарязват на ситно и се запържват преди всичко останало, ако няма месо. В случай, че месото е сурово, то се пържи преди зеленчуците. След като леко променят цвета си или омекнат (лука и моркова), се добавят останалите продукти, после подправките и т.н.
Дори можем да наречем лукът (морковите не толкова) базисен продукт, основата на гозбата. В различните области на света има различни комбинации от продукти, които се използват за основа на кулинарните подвизи на готвачите.
Мирпоа е френската основа за гозби. Използва се много често, дори не само във Франция, тези няколко продукта в комбинация са известни по цял свят. Знаете добре, че френските наименования са доста често срещани дори у нас – конкасе, глазиране и др.
Мирпоа всъщност представлява комбинация от няколко вида зеленчуци. В случая говорим за лук, морков и целина, при това тези три вида зеленчуци трябва да бъдат в равни части. С използването на тези три продукта, започват много френски и нефренски ястия. С тях се правят бульони, различни яхнии, супи, дори сосове.
Тези три съставки - целина, лук и морков са гръбнакът на ястието. Тяхната комбинация дава ненадминат аромат на всякакви гозби. В различните части на света, тази основа е различна – понякога само по име, друг път е и с различни продукти.
В Испания наричат трите задължителни зеленчука, които добавят в гозбите си софрито. Освен по име, софрито е различно и по състав - там зеленчуците са лук, чесън и домат.
И тъй като мирпоа е подходяща предимно за гозби с месо, дали има някаква разлика ако се приготвя риба? Комбинацията в ненадминатата френска кухня, която се използва за риба, носи същото наименование, но съдържа различни продукти.
Мирпоа за риба представлява праз, който се явява заместител на моркова, лук, както и ароматната целина.
Коментари