Времето се захлади и е време да заредим хладилника с вкусна и питателна храна. Тиквата е чудесен избор за есенно-зимния период. Можем да си я приготвим варена, на сладкиш или просто да я запечем с малко мед и канела. Приготвянето на печената тиква става лесно и сравнително бързо. Единствената по-неприятна част в самата рецепта е почистването на тиквата.
Все пак можете да се въоръжите с търпение и с подходящия нож – изберете си такъв с по-голямо острие. Първо хубаво измийте тиквата, защото все пак тя ще бъде печена с кората. В случай, че е прекалено голяма, ще я измиете, след като я разрежете. Нарежете на няколко големи парчета и започнете да отстранявате семките, които ако желаете, можете да съхраните и да изпечете.
Добре почистената тиква се срязва на по-малки парчета – общо взето размерите са по желание и на око. В подходяща тавичка сложете хартия за печене и наредете едно до друго парчетата тиква. Фурната трябва да бъде загрята на 200 градуса. Върху всяко парче тиква сложете две супени лъжици мед – количеството на меда зависи от това колко сладка искате да стане, може да сложите и по-малко.
След това поръсвате всяко парченце с канела, добавяте малко орехи (нарязани на ситно), добавяте вода, колкото да покрие дъното на тавата и завивате тавата с алуминиево фолио. Сложете във фурната и печете за около час, след което махнете фолиото и запечете парчетата.
Предлагаме ви още една страхотна рецепта за тиква – за нея ще ви трябва половин килограм от нея, отново мед, около 1 –2 с.л., канела на вкус и супена лъжица вода. Смесете меда, водата, както и канелата в тенджерка и оставете сместа да заври, след което отдръпнете от котлона.
След това намажете предварително нарязаните и почистени парчета от тиквата. Парчетата се намазват от всички страни – тавата сложете във фурната и печете около 30 – 40 минути на 250 градуса.
След като омекнат и леко покафенеят парчетата тиква, десертът е готов. Хубаво е да изчакате тиквата да поизстине преди да хапнете и от двата десерта, тъй като така е по-вкусна.
Коментари