Омлетът е ястие от групата на аламинутите, обичано по целия свят. Името му е дадено от французите. Едва ли има друго ястие, което се приготвя толкова бързо и лесно. Рецептата се знае от всички - приготвя се от добре разбити яйца, най-добре домашни, вода или прясно мляко и малко брашно за плътност.
Разбиват се жълтъци и белтъци, после се смесват в купа. Омлетът може да се приготви с плънка или натюр. Плънката се добавя в яйчената смес, но може и да се разпредели върху половината омлет, а с другата половина да се покрие. Омлет може да се готив и на тиган или във фурната. Сервира се, докато е горещ.
Днес всяка страна има своя кулинарна култура, която е уникална, и затова има голямо разнообразни за начините и рецептите за приготвяне на омлет.
В Италия наричат омлета фритата. Тя може да съдържа кашкавал, сирене, гъби, домати и др. Ако се добавят домати в омлета, те се нарязват, почистват се от семената и се отцеждат от течността.
После се прибавят в разбитите яйца. Готви се на слаб огън, яйцата да се сгъстят. Прехвърля се във фурната да се пече. Ако е малък омлет, се пече 30 минути, а голям омлет може да се опече и за 1 час.
Когато се приготвя фритата, винаги се запича във фурна.
Друг вид омлет е френският. При него се сипват разбити яйца в тигана, овкусява се. После сипваме плънката и се сгъва през средата. Според французите тиганът играе важна роля за приготвянето на омлета. Най добре е тиганът да е от чугун и да не залепва.
За 1 омлет по френска рецепта са нужни 3-4 яйца, 1 с.л. олио и тиган с незалепващо покритие.
Първо, яйцата се разбиват леко с вилица – не трябва да се получава много пяна. В тигана се загрява олиото, сипват се разбити яйцата. Разбъркват се леко с вилица и се оставят да стегнат.
С шпатула се поглежда от краищата на омлета, за да се види дали е готов и течната му част в средата да отиде към края. Сипва се отгоре плънката и се прегъва на две през средата. Сервира се в чиния, отгоре поръсен с пармезан или друго подходящо сирене.
Коментари