Траханата е популярно тестено изделие или подправка, характерна за арабската кухня и разпространено в Южна България. Тя представлява зрънца изсушено и стрито тесто, приготвено от брашно и зеленчуци. Използва се и билката траханово, която придава уникален вкус на тестото.
Траханата се сварява и използва за заливка на натрошен хляб, към който можете да добавите сирене и масло. Готова трахана можете да намерите в магазините и да я използвате в различни ястия /разгледай галерията/. Но лесно можете и да си я направите сами по свой вкус.
Популярна рецепта за приготвяне на трахана в Пловдивско е да омесите тесто от един килограм бяло брашно, ¼ кубче мая (10 г), 300 г сусам и зеленчуци. Ако можете да намерите билката траханово, ще приготвите истински вкусна трахана, но и без нея резултатът ще е впечатляващ.
Сварете 100 г тиквички, 250 г червени чушки и една люта чушка, претрийте ги в гевгир и го добавете към останалите продукти.
Омесете тесто и го оставете един или два дни да втаса. Накъсайте тестото на малки топчета. Когато те засъхнат, ги претрийте през гевгир и оставете да изсъхнат. Така лесно можете да си приготвите трахана, която издържа дълго и е много вкусна.
По желание можете да добавите още зеленчуци като лук. А можете да направите и сладка трахана, като за тестото използвате сварени плодове вместо зеленчуците. Особено вкусно става с ябълки или дюли, които са много ароматни.
Готовата трахана използвайте, за да приготвите вкусни ястия. Много вкусна се получава следната рецепта от Сливенско: За приготвянето на една порция сипете 1 с.л. трахана в 400 мл вряща вода и варете около 10 минути. Начупете 2-3 филии стар хляб, добавете сирене и подправки (чубрица, чесън, черен пипер). Когато траханата се сгъсти, дръпнете от огъня и залейте хляба. Сгорещете 1-2 с.л. олио или масло и запържете за кратко червен пипер. С получената запръжка залейте попарата.
В Гоцеделчевско траханата се приготвя по следния начин: от 2 кг бяло пшенично брашно, 500 г царевично брашно, 750 мл вода, 700 мл доматен сок и 10 наситнени сухи червени чушки се замесва тесто, което се оставя да втасва две седмици. Всеки ден тестото се премесва.
След като ферментира, се накъсва на парченца, които се изсушават и стриват. Така приготвената трахана не се използва за подправка, а като тестено изделие. Няколко лъжици суха трахана се сипват във вряща вода, вари се няколко минути до изпаряването на течността и се залива със запържен в масло червен пипер.
Коментари