Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Хранене с брекети: Ето какво е много важно да знаем!

Хранене с брекети: Ето какво е много важно да знаем!

Ваня СтойчеваВаня Стойчева
Помощник Готвач
37206

Съдържание:

Брекети

Нуждаете се от перфектната усмивка и вече сте взели решението да си сложите брекети. Хубаво е да знаете няколко неща, през които ще преминете, докато носите тези ортодонтски апарати.

Хората с брекети отслабват. Макар и минималното затруднение при хранене в продължителен период от време предизвиква отслабване на организма. Добре е да се знае, че храненето трябва да се промени или поне да се нагоди към новата ви устна придобивка. В противен случай можете да си навлечете някои неприятни усещания или да обострите здравословни проблеми.

Храните, които трябва да се избягват при носене на брекети, са: бонбони, шоколад и други сладкиши с нишесте, които могат да предизвикат кариес и пародонтоза. Трудни за сдъвкване храни също е желателно да се избягват. Така че забравете за дъвките. Чипсовете, бисквитите, соленките също по-добре премахнете от менюто си, тъй като има опасност да повредят апаратчетата.

Но това не означава да ядем само попара и крем супа. Много са лесни за хапване, но можем и да ги разнообразим, защото се нуждаем от повече ензими, които са наш помощник в този период на затруднено дъвкане.

Крем супа

Всички сурови храни съдържат храносмилателни ензими. Те трябва да представляват най-малко 1/4 от дневното меню, защото ензимите в тях действат съвместно с ензимите в човешкото тяло. Така храната се смила по-бързо и се намалява ензимната тежест от храносмилането за тялото.

Най-богати на ензими са кълновете, ананасът и папаята. При носене на брекети могат лесно да се хапват и банани, а морковите, зелето и другите по-твърди плодове и зеленчуци е добре да се направят на фрешове.

Мазнините са най-концентрираният източник на енергия, достъпен за тялото. Те също са важни при носенето на брекети. Полезните мазнини (ненаситени) можете да намерите в суровите ядки и семена, в някои студено пресовани растителни масла, както и в рибата, млечните продукти.

Споменатата вече попара, ако е направена с пълнозърнест хляб, е лесен източник на енергия, а крем супите е добре да се приемат и с много крутони от пълнозърнест хляб.

За да не се лишавате съвсем от сладко, си правете домашни десерти с повече плодове и по-малко захар. Ето и една сладка рецепта, която ще ви е от полза, когато носите брекети и ви се похапва нещо сладко.

Сладкиш с пъпеш

Необходими продукти: 1 среден пъпеш, 3 бр. яйца, две супени лъжици смлени овесени ядки

Сладкиш

Начин на приготвяне: Намачквате пъпеша, разбивате хубаво яйцата с миксер, смесвате ги с пъпеша, може и да ги пасирате и регулирате гъстотата със смлените овесени ядки. Консистенцията трябва да е с гъстотата на палачинково тесто. Намазнявате тавичка и печете за 20 минути. По желание поръсвате готовия сладкиш с пудра захар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest