Най-разпространената готварска подправка е солта. Но правилно да посолите готовото ястие, без да прекалите и в същото време солта да е достатъчна, е цяло изкуство. Това, което за един е нормално, за друг е прекалено.
В началото на варенето сол се слага само в два случая. Когато се варят макарони, спагети и подобни, или когато готвите рибена чорба или просто варите риба. Във всички останали случаи солта се добавя, след като се сварят продуктите.
Плънките за пайове и за чушки и други зеленчуци се соли повечко. Смята се, че част от солта се разтваря в тестото или в зеленчуците. Бобовите растения се солят след приготвянето им. Ако ги посолите в началото, ще ги варите до безкрайност.
Месото само по себе си съдържа висок процент различни соли, затова не винаги е необходимо да му добавяте готварска сол. Особено пък ако е печено на жар или на скара. Достатъчно е да го овкусите с други подправки.
Рибата трябва да има подчертан солен вкус, затова се соли обилно. Зеленчуците се солят повече от месото, но по-малко от рибата. Ако ги пресолите, няма как да ги оправите, освен ако не знаете някои трикове. Те ще спасят ястието, ако сте прекалили със солта.
Ако пресолите месото, добавете маслен сос, който веднага ще изтегли солта. Този бърз ефект се дължи на факта, че месото е прекалено плътно и захваща солта само с периферията на парчето си, особено ако то е по-голямо.
В рибата солта прониква надълбоко. Това се дължи на порестата структура на рибата и нежността на нейното рибно месо. За да оправите пресолената манджа, трябва да я сервирате с много картофено пюре, в което не сте добавили сол.
Можете също така да задушите малко зелени подправки заедно с пресолената риба, те ще изтеглят част от солта. Ако сте пресолили зеленчуци, има само един начин за оправяне на манджата. Трябва да ги намачкате до пюре и да добавите същото количество зеленчуково пюре без сол.
Пресолените гъби можете да оправите, ако добавите малко вода, в която сте добавили лимонов сок. Също става и ако добавите нова порция гъби. Супата, която сте пресолили, може лесно да се оправи, ако добавите в нея фиде, ориз или картофи.
За да опитате супата на вкус, докато се готви, трябва да загребете с лъжица от средата, а не от повърхността. Не опитвайте горещата супа, защото няма да разберете вкуса й, а изчакайте глътката да изстине в лъжицата и тогава опитайте.
Коментари