Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ползи от консумацията на леща

Ползи от консумацията на леща

Ползи от консумацията на леща

Ползите от лещата са наистина много, като така например тази зърнена култура е известна с множество си лечебни свойства. Богата е на растителни протеини, витамини, както и огромен брой микроелементи. Важно е обаче да имате предвид и това, че както всяка храна, така и тази има противопоказания за консумиране при определени здравословни състояния.

Ползи от консумацията на леща

Растителните протеини в лещата са много полезни и се усвояват по-лесно от организма, в сравнение с тези в месото или рибата например. Лещата е особено полезна, тъй като протеините в нея са 2 пъти повече в сравнение с доста зърнени храни.

Богата е на аминокиселини, които са незаменими в работата на различните системи на тялото, като само в 90 г се съдържа дневната им норма. Доказано е, че тя е незаменима и в профилактиката на депресии, особено в зимното време на годината, когато слънцето е малко.

Причината за това е, че е богата на триптофан. Лещата съдържа също така и различни микроелементи: желязо, калий, калций, фосфор и мед, включително и по-редките като молибден, манган, бор, мед, цинк, йод, ванадий, силиций, никел.

Леща

Доказано е, че подобрява храносмилането, перисталтиката на червата, способства за профилактиката срещу рак. Заедно с това ястията с леща често се използват в диетичните менюта, тъй като помагат за отслабването и изгарянето на излишните килограми. Причината за това е, че с нея тялото бързо се насища и така не се налага да консумирате големи порции.

Зърнената култура е полезна и при недостиг на различни витамини: фолиева киселина, витамин В1 (тиамин), пантотенова киселина, витамин В6 (пиридоксин), витамин Е, холин, витамин РР, витамин В 2 (рибофлавин). Особено полезно е да консумирате покълнала леща, тъй като тя е много по-богата на витамин С, а именно в сравнение с готовите ястия, които са преминали термична обработка. Омега-6 и Омега-3 мастните киселини помагат при лечението и профилактиката на атеросклерозата.

Ястията с леща са полезни при заболявания на сърцето, черния дроб и храносмилателния тракт. Кашата от тази бобова култура повишава имунитета на организма, подобрява състоянието на кожата и нормализира работата на пикочно-половите органи. Богата е на фитоестрогени, които влияят положително на хормоналния баланс, забавят стареенето и допринасят за предотвратяване на остеопороза. В китайската медицина лещата се смята за затопляща храна, поради което се препоръчва за хора, живеещи в северните райони.

Вреди от лещата

Ползи от лещата
Снимка: Албена Асенова

Може да натрупа токсичен арсен. Не се препоръчва да се консумира при хората, които страдат от подагра или диатеза на пикочната киселина. Консумацията на леща в този случай е противопоказана поради високото съдържание на оксалова киселина и пурини.

Зърнената храна е вредна и ако в урината присъстват оксалати и урати. Следва да се ограничи консумирането ѝ - особено ако е сурова. Не е полезно да се приема с млечни продукти, тъй като може да провокира метеоризъм.

Във всеки друг случаи можете спокойно да си хапвате тази зърнена култура и да не се тревожите, че тя може да е вредна за организма.

Ползата от консумацията на леща е неоспорима, като по хранителните си качества заема едно от първите места в лечебното и диетично хранене. Имайте предвид, че е важно да консумирате продукта умерено, защото само тогава ще можете да усетите нейните ползи и да не навредите на организма си.

След като вече знаете лещата колко е полезна, опитайте от нашите рецепти за леща: супа от леща, леща по турски и кюфтета от леща.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest