Много домакини използват аспирин за консервиране, защото именно неговото използване предпазва течността в зимнината от помътняване. Според много домакини аспиринът предпазва бурканите от излишно разпенване и вкисване и запазват по-дълго време зимнината.
Затова в много страни домакините използват аспирина, когато приготвят различни видове зимнина за семейството си.
Наистина, аспиринът създава пагубна киселинна среда за бактериите, затова, ако го пуснете в кисели краставички, те ще изглеждат добре дълго време.
Салициловата киселина, която се съдържа в аспирина, влияе зле и върху лигавицата на стомаха, затова не се препоръчва използването на аспирин при приготвянето на зимнината.
Още повече, че в съчетание с алкохол аспиринът нанася силен удар по стомашната лигавица. Обикновено туршията върви с ракия или друг вид алкохол. Честата консумация на алкохол със зимнина, в която е добавен аспирин, може да доведе до гастрит. Хора с чувствителен стомах не трябва да използват аспирин при приготвянето на зимнина, нито да консумират такава.
В големи дози аспиринът не е подходящ изобщо за консумация, а при прекалено дълъг контакт с продуктите променя вкуса и аромата им.
При честа употреба на аспирина като консервант за зимнина може да се получи алергична реакция, тъй като той действа и като алерген.
Не се препоръчва консумацията на зимнина с аспирин от жени, които са бременни или кърмят, а също така и от хора, които страдат от астма, болести на черен дроб, бъбреци и храносмилането.
Особена вреда нанася аспиринът на малки деца, които консумират зимнина, направена с използването на това лекарствено средство.
Установено е, че при деца, които са консумирали туршии и други видове зимнина, приготвена с използването на аспирин, след това получават алергични реакции при използването на аспирин при заболяване.
Вижте също как се запазва туршията по-дълго и защо се слага захар на туршия.
Коментари