Рая Андонова
Мастър Шеф
Моята стенаРецепти798Снимки1346СтатииСъветиКоментари49Форумни теми5Постове във форума84За менИзпрати съобщениеточки18348
най-бързото, за което се сещам - мюсли или овесена каша
малко по-бавно - препечени филийки или сандвич на тостера
Аз го правя с 2% и гледам да пише "българска закваска" или "с Lactobacillus bulgaricus", иначе става течно и на зърна.
О, наистина полезна информация. Досега не знаех как да ги познавам узрелите и просто взимах, която хвана като се надявам да е хубава.
леща, боб или картофи - с чубрица и/или джоджен
тиквички с копър
И на почти всичко солено слагам шарена сол, голям почитател съм ѝ.
А на кексове често слагам ванилия и/или канела, канелата също много я харесвам.
Просто с едно яйце.
Когато супата е поизстинала (около 15 минути да стои без капак след като е изключена), се разбива в купичка едно яйце. Взимат се 2-3 черпака от чорбата, слагат се при яйцето и се разбъркват добре. После бавно, при разбъркване, се изсипва яйцето в тенджерата. Но ако е прекалено бързо и не се разбърква едновременно с изсипването на яйцето, се пресича.
Не знам за такива, които убиват апетита, но знам, че прясното зеле бързо засища, а не се пълнее от него, защото е основно вода. Също съм чувала, че калориите, които приемаш от ябълките, ги изгаряш още докато изяждаш самата ябълка.
Аз пък много не харесвам това, че ако качиш рецепта без снимка, слагат снимка от галерията на сайта. Да, ок, не е чак толкова зле, ама някои снимки въобще не отговарят на това как всъщност изглежда, когато се сготви и това заблуждава. Мислех си, че вероятно би било по-добре да може този, който качва рецептата без снимка, да одобри снимката, която избират от галерията на сайта и чак тогава да бъде качена тази снимка. Поне този човек ще знае дали горе-долу си прилича с това, което се получава от рецептата. А ако нямат снимка, да си стои без снимка рецептата(в други сайтове е така), а когато някой го сготви, ще качи снимка.
И на мен ми се ще да може да се качват снимки стъпка по стъпка. Бях качила на една рецепта и такава снимка, но не беше одобрена, както и очаквах.
Млякото се вари не силен огън докато заври, после се намаля на слаб. Минимум 10 минути трябва да се наглежда и всеки път когато започне да се образува ципа, да се разбърква, за да се махне ципата и да може да се извари водата. Когато започне по-бавно да се образува ципа, значи вече водата почти се е изварила и може да се маха от котлона.
Веднъж успях да изваря всичката вода и след това нямаше и грам суроватка.
После трябва да изстине и е готово за подквасване, когато е доста топло, но да се търпи, когато се пипне с пръст вътре.
Половин чаена чаша кисело мляко се разбърква заедно с 1-2 супени лъжици от млякото (ако е повече от два литра - повече кисело мляко и не само 1-2 с.л. от прясното) и след това се изсипва при прясното мляко. Разбърква се и после се слага някъде завито. Важно е да не е на слънце, защото то няма да му помогне да е на топло, а ще стане прекалено кисело млякото. Завивам го с две по-дебели блузи и стои 3-4, до 5 часа.
За кисело мляко за закваската гледам да пише на кофичката, че е с жива закваска (2% - 3,6%) иначе не се хваща.
Аз знам и друг начин да разбереш кое яйце колко е прясно. Като се отстрани черупката на прясно яйце, белтъкът трябва да не се разтича много, а сякаш да опитва да стои по-близо до жълтъка. Колкото повече се разтича настрани и не стои събран на едно място около жълтъка, толкова по-старо е яйцето. Ако жълтъкът напълно се отдели от белтъка, яйцето трябва да се изхвърли, на над 4 седмици е.
И още един начин - като разтресеш яйцето до ухото си, ако не се чува нищо, значи още не е за изхвърляне (но след това трябва да се провери с това по-горе), а ако се чува някакво бълникане (отлепя се от черупката и се лашка вътре), значи е прекалено старо и е задължително за изхвърляне.