Месото от гълъби е изключително нежно и при него не се изисква допълнителна обработка. В месото на гълъбите протеинът е 25%, докато мазнините са едва 2%. Месото от гълъбите се абсорбира много бързо от нашата храносмилателна система и в него се съдържат много ценни аминокиселини и мултивитамини.
В гълъбите съдържанието на желязо е доста високо, затова месото му се препоръчва за профилактика на желязо-дефицитна анемия. Вкусът на месото зависи от това с какво се хранят гълъбите. Гълъбите, които се отглеждат в домашни условия, имат сладък и пикантно-орехов вкус.
Подготовка на месото на гълъбите
Когато решите да готвите див гълъб, първо, трябва да махнете перата на птицата, след това трябва да премахнете неговите вътрешности. При дивите птици винаги има гуша. Ако по нея има черни отенъци, трябва да изхвърлите цялата птица и в никакъв случай да не я консумирате. Другото, което задължително трябва да проверите, е цветът на кожата.
При по-младите гълъби тя е с розов цвят, а при по-старите гълъби има места, където е лилава на цвят. Преди да преминат през каквато и да е термична обработка, месото трябва да бъде обработено. Това е от особена важност, ако ще готвите по-стари птици. Тяхното месо трябва да кисне в гроздова или ябълкова есенция минимум 10-12 часа.
Младото месо се накисва просто във вода. Месото на гълъбите на цвят е маслено. По-голямата част от месото се намира на гърба и гърдите. Това значи, че от гълъбите се готвят само месестите части. Месото на старите птици е сухо и трудно се консумира.
В повечето случаи гълъбите биват печени, като преди се намазват с мазнина или се увиват в бекон. Във Франция и Испания конфи се прави от гълъби - това е месо, което бива задушено в собствен сос дълго време на слаб огън.
От гълъбите може да се приготвят и яхнии. В Китай месото от гълъб се използва в празнично ястие, което се пържи в дълбока мазнина. Готвачите във Франция предпочитат да готвят гълъбите в пикантна марината.
Коментари