Когато зимата наближи, много хора започват да си правят туршии, зимнина, компоти, месо в буркани и др.
Ако четете тази статия на гладен стомах, то бързо хапнете нещо, защото четейки я, бързо ще огладнеете.
Как да си приготвите вкусно месо в буркани за зимата
Има няколко начина за приготвяне на месо в буркани, но тук ще разгледаме най-известния и добре познат на всички начин, а именно стерилизацията. Като процес стерилизирането е дълго варене на храна в буркани, които са сложени във вода. Този процес на консервиране става при плътно затваряне, за да не влиза въздух.
За начинаещите - вероятно се питате дали трябва да се обработва месото предварително преди консервиране. Ако спазвате правилно начина на стерилизиране, предварителна обработка на месото не е необходима. Също така, ако се ползва охладено месо, където няма протичащи процеси на размножаване на организми, или иначе казано - ако искаме да приготвим месо в буркани, което да има дълъг срок на годност, трябва да си приготвим следните неща:
Хубаво и качествено прясно или охладено месо, чисти буркани, чиито капачки са здрави, както и време и търпение. Вярно е, че в днешно време хората не разполагат с достатъчно свободно време или пък нямат никакво желание да си правят зимнина. По принцип лятно време, хората не правят буркани с месо.
Когато наближи Коледа, хората, които гледат прасета, ги колят тогава, защото температурите са ниски, което ще предотврати образуването на бактерии. Когато времето е топло и не се спазва добра хигиена при обработка на месото, това може да доведе до риск от болестта ботулизъм, след като месото бъде консумирано. Бактериите, които причиняват тази болест, се казват бутолинови бактерии и се намират в храносмилателната система и червата на прасето. Ако не сте напълно сигурни, че във вашите подготвени за консервиране буркани с месо няма такива спори, трябва да ги оставите да стоят на температура между 28 и 30 °C за 2-3 дни, за да може спорите да се превърнат отново в бактерии. След това отново се варят на високи градуси, по-дълго време, така бактериите напълно ще изчезнат.
Ако сред бурканите ви с месо има така наречения "бомбаш" или буркан, чиято капачка е надута, не трябва да консумирате месото в него, а да го изхвърлите. Ако желаете, може да обработите месото през термична обработка - варене, печене или пържене.
Митове относно месото в буркани
1. В месото в буркани има много консерванти - Това в никакъв случай не е вярно. Самият процес на консервиране изключва използването на допълнителни консерванти. Бурканите минават през необходимата висока температура и в бурканите с месо не се слага нищо друго освен телешкото, свинското или агнешко месо, солта и подправките, които искате да използвате.
2. Хранителната стойност на месото в буркани е намалена - Когато готвим месо и най-вече, когато го пържим, можем да убием всички хранителни и полезни вещества в месото. При консервирането на месо такава опасност не съществува. Всички фибри и белтъци се запазват в месото по време на консервиране. Има обаче малка загуба на някои витамини;
3. Консервираното месо е преработена храна - Всяка една храна става преработена, след като я сготвим. Консервираното месо е също толкова преработено, колкото и обикновената храна, която всеки ден готвим;
4. В консервираното месо има много сол - Не е лъжа, че във всички консервирани храни има голямо количества сол. Да, обаче солта не е нужна за процеса на консервиране. Солта се слага само и единствено за вкус.
Коментари