Лимоните са изключително полезни цитрусови плодове и имат много важни свойства, които подпомагат нашето здраве. Дали обаче са киселинни или алкални - това ще разберем в следващите редове.
Лимоновият сок има ниско ниво на рН, от което следва да заключим, че е киселинен, а не алкален. Тук ще разберем защо сокът от лимон се алкализира, въпреки че има киселинно рН и как действа на нашето тяло.
Какво всъщност е рН:
Когато говорим за алкални и киселинни храни, първо трябва да уточним какво е рН. То представлява стойност, която дава оценка на киселинен или алкален разтвор от 0 до 14. Рн, който е 7, бива смятан за неутрален.
Всяка една стойност, която е под 7 pН, се смята за киселинна, а всяка една стойност над рН 7 се смята за алкална. В сока от лимон рН-то е 2 и 3 - много по-киселинно от водата.
И въпреки всичко, казано дотук, някои хора все още смятат, че лимоновият сок е алкализиращ, въпреки факта, че има киселинно рН.
Фактът, че храната е с алкална или киселинна среда, няма общо с рН-то на същата храна, преди тя да бъде усвоена. Това зависи от алкалните и киселинните продукти и дали те се създават, когато тя бъде усвоена и обработена от тялото.
В плодовете и зеленчуците се съдържат голямо количество алкални хранителни вещества като калий, калций и магнезий. В крайна сметка тяхното действие е да намаляват количествата на киселината, която се филтрира през бъбреците и по този начин се получава 4 рН резултат.
Поради тази причина, хората смятат, че лимонът е алкален, въпреки че той има кисело рН, преди да бъде усвоен от организма. След като бъде смлян от храносмилателната система, лимонът образува други алкални продукти, които правят нашата урина по-алкална.
Поради тази причина се вярва, че лимонът е алкален, въпреки киселинното си рН. Лимоновият сок алкализира вашата урина, но не и кръвта ви.
В заключение ще кажем, че все още няма ясни доказателства дали лимонът е алкален или киселинен.
Коментари