За да изпържим патладжана, а и за каквато и да е друга термична обработка, първо трябва да премахнем неговата горчивина. Важно е също да се знае коя точно част от патладжана можем да изпържим или сготвим по друг начин.
- Когато пържите патладжана, е добре да не го белите, защото иначе ще се разкашка.
- Когато разрежете патладжана, неговата вътрешна част трябва да бъде с кремав или блед цвят и да няма никакви петна по нея. Ако има тъмни или посинели места по патладжана, те трябва да бъдат премахнати, защото имат неприятен и горчив вкус;
- Много хора си задават въпроса - дали патладжанът трябва да се посолява преди каквато и да е термична обработка, включително и преди пържене. Това е спорен въпрос, защото посоляването преди готвене, може да предизвика някои последствия. Едно от тези последствия е, че солта "привлича" и "засмуква" всички сокове от патладжана, които са горчиви. Солта също така "стяга", придава плътност, което пречи да се попие много мазнина от патладжана, докато той се пържи. Има сортове, които не съдържат много горчиви сокове и не трябва да се осоляват преди пържене.
- Ако все пак решите да слагате сол на патладжана, преди да го изпържите, то е добре да го нарежете във формата, в която ще го пържите и после да го посолите. Най-добре е да използвате морска сол. След това нарязаният патладжан се слага в гевгир и се оставя да се отцеди от излишната вода за поне час, а може и за по-дълго. Преди да го изпържите, трябва да го измиете и да премахнете солта, която е останала. След като сте го измили, го сложете между два пласта кухненска хартия или салфетки и го подсушете.
- Температурата на мазнината, в която ще пържите патладжана, не трябва да е много висока, за да не прегори. Можете да го оваляте в брашно, а може и просто така да го изпържите. При поднасяне пърженият патладжан се сервира с копър и чесън.
Разбира се, има много варианти на този вид ястие. Например пържени патладжани с кайма или пържен патладжан с галета. Класика е и пърженият патладжан с домати.
Коментари