Сачът представлява глинена плоча и се среща в различни диаметри. Хубаво е да си взимате по-голям сач, за да събира повече продукти, и е много по удобно за готвене. Той може да се използва както и за готвене на открито, така и за готвене във фурна.
В повечето ресторанти и механи едно от най-вкусните неща в менюто е специалитетите на сач. Вкусът и ароматът се дължат на факта, че те всъщност се готвят в собствения си сос. Това е полезно, тъй като приемат по-малко мазнина и продуктите вътре запазват всички свои полезни вещества.
Има няколко основни правила и техники за готвенето в сач, които е хубаво да се спазват, за да бъде още по-лесно, отколкото е. Най-важното е, след като купите сача, да го подготвите за употреба. При закаляването на съда се сипва мазнина и се слага на слаб огън, докато глината се абсорбира.
Много е важно, когато извадите сача от фурната, да не го слагате върху мокра или студена повърхност, защото ще се спука. Най-добре е върху дървена дъска за рязане. Тук идва въпросът;
Какво можем да сготвим на сач?
Сачът е идеалното решение, ако чакате гости. В него може да се приготви както местни и зеленчукови ястия, така и десерти, от които по популярни са гюзлеми и катми. Пърленките също стават доста вкусни на сача. Много популярна рецепта е майсторският сач. За нея са ви необходими 300 г. свинско бонфиле, 200 г пилешки гърди, 1 глава лук, 300 г гъби печурки, 2 домата, 4 чушки, 3 кисели краставички, 200 г кашкавал, 1 с.л. майонеза, 1 с.л. горчица, 1 с.л. соев сос, 3 скилидки чесън и подправки на вкус (магданоз, чубрица, черен пипер).
В купичка смесвате соевия сос, горчицата, майонезата и счуканите скилидки чесън, месото го нарязвате на кубчета, намазвате с маринатата и оставяте в хладилник за около час и половина.
Сипвате олио в сача и запържвате месото. Добавяте нарязаните зеленчуци без доматите. Когато съставките останат само на мазнина, прибавяте и настърганите домати. Готвите така около 10 мин, сваляте от котлона, овкусявате с подправките и поръсвате отгоре с настърган кашкавал.
Ако пък не сте фенове на месото, ето и една рецепта без месо. За нея са ви нужни: 6 средни картофа, 3 скилидки чесън, 1 глава лук и подправки на вкус (черен и червен пипер, мащерка и копър). Картофите се обелват и се нарязват на шайби. Намазват се със счукания чесън, нарязания лук и подправките.
Поливат се със зехтин и се оставят да попият за около 10 мин. Слагат се в намазнения сач и се пекат на 180 °C. Важно е да сложите сача в студена фурна, преди да е загряла. При нужда по време на печене се прибавя още зехтин. По желание може да поръсите с кашкавал.
Вижте още апетитни рецепти за традиционен сач:
- картофи на сач;
Коментари