За родина на карфиола се смята Мала Азия. Този вкусен зеленчук пристига в Европа едва през XVIII век. Карфиолът има богат минерален и витаминен състав, който далеч превъзхожда този на бялото зеле. Освен това има по-нежна структура и не предизвиква усилена ферментация на червата.
Варенето на карфиол съвсем не е трудна работа. Самият зеленчук няма нужда от някаква продължителна кулинарна обработка. Преди да пристъпим към самото варене трябва да отстраним зелените листа и да отрежем стъблото ниско. След това карфиолът се оставя цял или се накъсва на розички според рецептата.
Най-здравословният начин за приготвянето му е варен на пара карфиол. За целта накъсаният на розички карфиол се поставя в кошница, а в съда се слага подсолена вода, която по желание можем да овкусим с дафинов лист. Времето за варене е около 10-12 минути в зависимост от количеството.
Ако не разполагате с подходящи съдове, може просто да сварите карфиола до омекване в подсолена вода или да го задушите с малко масло и вода.
Преди поднасяне по желание може да подправите с малко масло, печени ядки или червен пипер. Свареният карфиол е чудесна гарнитура за печени меса. Той отлично върви с чеснова майонеза или сметанов сос.
Вижте също как се бланшира карфиол и как се съхранява карфиол в домашни условия.
Коментари