Карфиолът принадлежи към семейството на зелето, но от всички видове зеле най-лесно се усвоява от организма. Съдържащата се него целулоза е доста по-нежна от тази на зелето, че дори и консумацията на карфиол в големи количества не води до газообразуване в червата.
По тази причина карфиолът се с мята да изключително полезна диетична храна и рецептите за туршии с карфиол, супи с карфиол и салати с карфиол са сред най-търсените. Освен това карфиолът е много близък родственик на броколите и двата зеленчука са взаимозаменяеми в почти всички рецепти.
Много домакини пристъпват към готвенето на карфиол със смесени чувства, защото при нагряване той отделя фитохранителни вещества, които на практика са миризливи серни съединения. Но и този проблем може да се преодолее, когато времето за приготвянето му се сведе до минимум.
Бланширането на карфиол е лесно и не изисква никакви специални кулинарни умения. Главата се разкъсва на по-малки розички, които се пускат във вряла подсолена и подкиселена с лимон вода, където се варят 5-6 минути. След изваждане веднага се потапят в ледена вода, за да се стопира процесът на готвене.
Бланшираният карфиол вече е готов да се превърне в ароматен карфиол пане или в салата с карфиол.
Виж също как се съхранява карфиол, защо е полезен сока от карфиол и защо да ядем повече карфиол.
Коментари