Дюлята, като правило, в повечето случаи няма време да узрее на дървото. Ако реколтата не се събере навреме, има опасност лошите атмосферни условия да повредят плодовете. Но и дори да има мека и топла есен с много слънце, то в този период няма много опции за храна на птиците, така че е възможно да накалват добре узрелите сочни дюли.
Но това има повече плюсове, отколкото минуси. Защото в сезона, когато отминава времето на другите плодове, вкъщи можете да имате свежи запаси от витамини точно от дюлите.
Дюлята обаче отлично узрява и откъсната от дървото, ако се съхранява в сухо и хладно помещение. Там лека-полека тя достига пълна зрялост. Ще познаете, че дюлята е узряла на-вече по нейния цвят.
Ако въпросът е кога можем да съберем реколтата от дюли от дървото, то отговорът е по-различен. Плодът е готов за събиране, когато семките му при разрязване са кафяви на цвят. Но такъв плод все още не е напълно узрял за консумация.
Дюлята, която е току-що откъсната от дървото и се слага да зрее е все още зеленикаво-жълта, много твърда и почти без мирис. Докато узрялата дюля трябва да е наситено жълта, мека на допир и с много по-силен аромат.
Тогава тя може дори да се консумира сурова. А и става много по-лесна за рязане и обработка, по-наситена с захари и вкусна.
Има вариант и да оставите плода да доузрее на дървото, ако няма опасност от ниски температури и слани. Тогава трябва да го наблюдавате внимателно.
Когато мъхът по кората започне да изчезва и тя стане наситено жълта, е неотложно да съберете реколтата дюли. В противен случай дори здравите плодове започват да падат на земята, нараняват се, а от там и гният по-лесно.
Ако обичате дюли, непременно прочетете как се замразяват дюли, какво съдържат дюлите, как да направим сок от дюли и какво да си приготвим с дюли.
Коментари