Случвало ли ви се е да отворите буркан с кисели краставички или друг вид туршия и вместо хрупкавостта, която очаквате, те да са меки?
Ако да, но не знаете защо това е така, в следващите редове ще изброим причините туршията да омеква.
Защо омеква туршията
1. Грешка при стерилизирането на туршията
Първата възможна причина може да е допусната грешка при стерилизирането на туршията - много е важно да спазвате правилата за стерилизация на туршиите:
- първото правило е винаги да измивате всички зеленчуци, които ще ползвате много добре, както и да обработите съдовете, в които ще ги съхранявате, много добре;
- второто правило е да спазвате режима на термична обработка, защото и най-малката грешка в технологията на заваряване може да доведе до: капаците на бурканите да се надуят, саламурата може да се замъгли, до нарушаване на структурата на това, което стерилизирате, промени във вкуса и солеността.
2. Въздух в буркана
Друга причина за меката туршия е въздухът, който е навлязъл в буркана, това може да се дължи на:
- капачки, които не са с добро качество;
- Не добро затваряне при стерилизация;
- Повреди по съдовете по време на съхранение;
3. Плесени и развалящи туршията ензими
Следващата причина за мека туршия е излагането ѝ на пектолитични ензими. В някои случаи се забелязва образувала се плесен по повърхността на саламурата. Тя се получава при навлизането на плесени по време на консервацията. В следствие въздействието на ензимите, протопектинът се преобразува в пектин, което е водоразтворимо вещество и пектинова киселина. В резултат на това туршията става мека, а киселите краставички меки и празни отвътре.
Ако забележите такъв проблем, не е нужно да хвърляте буркана туршия веднага, можете да направите следното:
- да премахнете мухъла;
- да прецедите саламурата;
- добавя се сол по ваш вкус;
- след това се вари 3 минути;
- след това се слага отново саламурата и бурканите се затварят с нови, стерилизирани капаци.
4. Грешно приготвена саламура
Друга причина за меката туршия може да бъде неправилното приготвяне на саламурата. Неправилно приготвената саламура води след себе си промени във вкуса ѝ. Най-честите грешки при направата на туршия са:
- Много малко сол. Трябва да добавяте между 1 и 1.5 с.л. сол на литров буркан;
- Не сте добавили оцет - трябва да се добави 70 г оцет в буркан от 3 литра;
- Можете да използвате лимонена киселина вместо оцет;
- Използвайте йодирана сол;
- Ферментация по време на осоляване, това означава продължителна ферментация. Най-често тя трае 3 дни;
5. Неправилно съхранение на туршията
Причина за меката туршия може да бъде и нейното неправилно съхранение. Много често неправилното съхранение на бурканите с туршия или кисели краставички водят до тяхното омекване. Когато температурата е висока, млечната киселина в туршиите се разрушава, а тя действа като консервант. Туршията губи своя вкус и вкисва. Най-добрата температура за съхранение на туршия е + 3 градуса и най-добре е това да става в мазето.
Вижте още кога се пресича туршията, колко сол се на туршия, вредни ли са аспирините в туршията или опитай нашите изпитани рецепти за царска туршия и зелени домати.
Коментари