Gotvach.bg»Съвети»Как се оправя неферментирало вино?

Как се оправя неферментирало вино?

MarianeMariane
Джедай
254955
Как се оправя неферментирало вино?

У нас традиционно много семейства произвеждат всяка година вино и ракия за лични нужди. Майсторите винари ще ни кажат, че направата на вино е цяло изкуство, което се овладява с цената на много проби, грешки, но най-вече - мерак.

Процеса на производството на вино преминава през няколко задължителни етапа - смачкване на гроздето, бурна ферментация, тиха ферментация и отточване. Но понякога процесът на ферментация спира или не протича както и трябва и вместо готово вино оставаме с няколко бидона с неферментирало вино.

Обикновено липсата или непротичането докрай на ферментация се дължи на твърде ниската температура на средата, в който се съхранява мъста, недостатъчна захарност или добавяне на химични стабилизатори твърде рано.

Ако и вие се сблъскате с подобен проблем, не бива да се отчайвате. Неферментиралото вино може да бъде накарано да завърши ферментацията си с помощта на активатори на ферментация и нови дрожди.

Преди да се пристъпи към реактивиране на неферментиралото вино, то трябва да се загрее до 17-20 градуса по Целзий температура, след което да се отдели само бистрата част от него.

Около 2 часа след преточването на неферментиралото вино в него се посяват дрожди за затруднена или прекъсната ферментация и активатор. Важно е след добавянето на дрождите и активатора температурата на мъстта да не пада под 16 градуса. След 4-5 дни се добавя още малко активатор.

Когато ферментацията се рестартира и виното отново започне да отделя въглероден диоксид и сероводород, се процедира по нормалната технология за последваща тиха ферментация и отточване.

Вижте също какво се прави с виното след като се източи и колко време ферментира второто вино.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.7
Общо гласували: 3
51
41
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Този съвет още не е коментиран. Бъди първият, който ще остави коментар към него:Анонимен