Салатното червено цвекло се отглежда лесно, а и е доста полезно. По принцип цвеклото е издръжливо на ниски температури. Но все пак предпочита топли места.
За отглеждане на цвекло е важно първо да се погрижим за почвата. Цвеклото се засява в обогатена с разложен оборски тор почва, като почвата трябва да е рохкава и изравнена.
Ако нямате опит в отглеждането на плодове и зеленчуци, навярно се питате цвеклото кога се сади.
Няма точно фиксиран период за садене на цвекло. Обикновено това става през различните месеци в различните региони: от септември до февруари в хладни и умерени райони, от март до декември в субтропиците и от април до юни в тропиците.
У нас червеното цвекло се засява края на март, началото на април. Семената се засаждат направо в земята или във фитариии.
Правят се редове на разстояния 25-30 см един от друг. Семената се насяват с дълбочина от 20-30 мм и на разстояние 30-40 мм едно от друго.
Има един трик, с който се увеличава кълняемостта на семената. Семената се накисват за 24 часа във вода със стайна температура. За тези 24 часа водата трябва да се смени 2-3 пъти. Преди да се посеят, семената трябва да се подсушат.
По време на образуване на грудки е важно почвата да се поддържа влажна и рохкава. Трябва да се отстраняват плевелите. След като се образуват 3-4 листа е необходимо да се разредят насажденията на разстояние 10-12 см едно от друго.
Цвеклото е готово да се извади 60 дена след поникването му или при понижаване на температурите под -2 градуса по Целзий. Листата на цвеклото се отрязват, като се оставя по 1 см откъм цвеклото.
Както повечето зеленчуци и при цвеклото може първо да се направи разсад, преди да се посее в земята. Ако семената се сеят в парник, то те се полагат през февруари-март, ако са на открито – през март-юни.
Коментари