Една много нашумяла напоследък тема е свързана с глутена. Но какво всъщност представлява той? Думата глутен произлиза от латинското gluten, което означава лепило. Това всъщност е растителен протеин, в състава на който влизат два белтъка - глутенин и глиадин.
Той се съдържа в житните култури - пшеница, ечемик, овес и ръж. Глутенът придава еластичност на тестото, подпомага набухването и запазване на формата му процеса на втасване. Благодарение на него хлябът и хлебните изделия имат пухкава консистенция.
Попаднал в храносмилателния тракт, той се разгражда и не поражда никакви усложнения, но има хора, проявяващи непоносимост към глутен - цьолиакия.
При някои това е в следствие наследствено заболяване, при което консумацията на глутен предизвиква автоимуння реакция, при която се образуват антитела. Заболяването предизвиква атрофия на тънките черва и оттам нарушения в способността им за усвояване на хранителните вещества.
Това заболяване е известно под името цьолиакия и не трябва да се бърка с глутеновата нетолерантност, която не е автоимунно заболяване и усвояването на хранителните вещества протича нормално.
Симптомите са подобни и човешкият организъм реагира а тази нетолерантност, предизвиквайки остри възпаления.
Коментари