От хубав сорт грозде се получават хубави стафиди. При сушенето гроздето губи голяма част от водата, но се запазва цялата захар в него. Сортове грозде с висока захарност съдържат по малко влага.
Най-подходящи сортове за сушене са тези без семена. Може да се ползват сортове от бяло, черно или червено грозде. Сушенето на грозде за стафиди става по няколко начина.
Съществуват уреди за сушене или в специални камери. За да се предотврати слепване, след сушене се обработват с растителни масла. При сушенето се губи голямо количество от витамин С, но пък се запазват фибрите и съдържанието на мед, желязо и калий.
Стафидите подобряват храносмилането и балансират чревната флора. Цяла зима може да се ползват за десерти, печива и сладкиши. Най-лесен начин за сушене е чрез излагане на слънце.
Берат се презрели гроздови зърна. Почистват се изгнили и наранени зърна и се измиват. Ако гроздовете са големи, се разделят на по-малки, за да съхнат по-лесно. Нареждат се на хартия и се оставят на слънчево проветриво място. Гроздето се обръща през 2 дни, за да съхне равномерно.
Друг начин е, като се обработи във вряща вода, смесена със захар. На 10 литра вода се слагат 300 грама захар. Гроздовете се топят във врящата вода със захар, изваждат се и незабавно се промиват със студена вода.
После се нареждат на слънчево място върху хартия за сушене. Преобръщат се на всеки два дни, докато напълно изсъхнат. Промиването със студена вода се прави, за да се запазят ценните вещества в гроздето.
Ципата му се покрива с цепнатини и така се ускорява процесът на сушене на стафидите. Разбира се, че вече е сухо, когато се притисне с пръсти и от него не излиза влага.
Така се съхранява за много дълго време, като запазва полезните си качества.
Зимата с него се приготвят вкусни и здравословни десерти.
Коментари