Соевият сос е може би най- известният и интегриран в световната кухня азиатски продукт. Няма човек, който да не го е опитвал като овкусител на известният китайски ориз или към различни меса и зеленчуци, а също така и като компонент на дресинги и маринати. Той дава автентична и специфична солена нотка и усилва вкуса на продуктите, към които е добавен.
Без съмнение факта, че соевия сос е тъй популярен по цял свят, говори, че е и достъпен и лесно откриваем в магазинната мрежа. Тук е моментът обаче да отбележим, че съществуват около 20 различни вида, които могат да се намерят в специализирани магазини.
Повечето от тях са приготвени чрез процес на ферментация на зрънцата от соя и пшеница с гъбичката Aspergillus oryzae плюс вода и сол.
Съществуват обаче и т.нар. изкуствени или добити чрез химични процеси соеви сосове, които се изработват от соево брашно, екстракт от Малта, оцветители и др. Те се изготвят много по- бързо и респективно са на по-достъпна цена. Често именно този вариант на соев сос е и най- разпространен в посредствените магазини и присъства в нашите домове.
Ето защо е препоръчително, ако обичаме соев сос, да опитаме да си го приготвим вкъщи, за да да сме сигурни, че е истински и качествен продукт и няма да навреди на здравето ни.
Процесът по приготвяне на соев сос е дълъг, но определено си заслужава търпението.
Домашен соев сос
Продукти:
240 г. пшенично брашно
350 г. соеви зърна
3 л. вода
Сол на вкус
Приготвяне:
1. Накиснете в студена вода соевите зърна за 1 нощ;
2. Отцедете и налейте нова вода - толкова, колкото да покрива добре семената. Варете 4-5 часа на умерен огън;
3. Проверете дали соята е добре сварена, като втриете между пръстите си зрънце, то трябва да се смачка с лекота. Ако показва резистентност, продължете готвенето, докато е нужно;
4. Пасирайте или смелете соята на пюре;
5. Добавете брашното и омесете компактно тесто;
6. Навийте тестото на руло и нарежете на няколко малки порции;
7. Сложете в подходяща широка тава или плоскост, покрийте с чиста кърпа и оставете в помещение с температура 30 градуса, докато започне да образува мухъл - около 1 седмица и половина;
8. Сложете парченцата тесто във фурна на ниска температура - 60 градуса, докато изсъхнат;
9. В голям съд налейте водата и сложете солта. Пуснете вътре изсушените соеви парчета;
10. Покрийте съда с тънък плат или стреч фолио и оставете да ферментира. Този процес отнема няколко дни, като на ден се разбърква поне веднъж.
11. Ферментацията се е случила тогава, когато цвета на течността стане тъмен и плътен- характерният за соевия сос, а солидните парчета тесто са отишли на дъното.
12. Течността прецедете през фина цедка и може да консумирате директно или съхраните в стъклени шишенца.
Съвет:
За ускоряване на процеса на формиране на мухъл от точка 7 от рецептата, има вариант да се добавят вече формирани спори, познати под името koji. Този продукт може да се закупи от специализирани магазини за натурални продукти или да се поръча от Интернет, но само от сигурни източници!
Домашният соев сос ще ви изненада с чудесния си вкус, а освен това ще донесе ползи за вашия организъм. Той съдържа фибри, протеини, есенциални мастни киселини и антиоксиданти.
Също така соевият сос, приготвен по естествен начин, е богат на лецитин, който участва като хранителна добавка, помагаща за доброто функциониране на мозъка и сърцето,контролира нивата на липиди в кръвта и натрупването на мазнини.
С нашия домашен соев сос можем да си приготвим множество рецепти, защото се адаптира чудесно към всякакви меса, зеленчуци, риба, ориз.
Прибавяме го и в маринати, дресинги и като компонент към други сосове, например Терияки.
Със соев сос се получават и разядки и дипове, с които да намажем препечени филийки или крекери, като го добавим към крема сирене и смлени ядки.
Коментари