Gotvach.bg»Съвети»Какво тесто се използва за киш?

Какво тесто се използва за киш?

Yordanka KovachevaYordanka Kovacheva
Автор
873
Какво тесто се използва за киш?

Френският киш е вид солен тарт, който се отличава със своята пухкава и кремообразна плънка. За да изпъкне тя, за основа и контраст се прави хрупкав блат от маслено тесто.

Французите наричат тестото за киш Pate brisee, но ще го срещнете и като pasta brisa или masa quebrada.

То има способността да бъде едновременно плътно, но не твърдо, а леко ронливо и топящо се в устата. Това се дължи най- много на задължителното присъствие на масло и технологията на приготвяне.

Относно продуктите /освен маслото и брашното/, които са задължителни, има леки разминавания и спорове между множество готвачи. Те се състоят в това дали в тестото за киш се добавя и яйце или не.

Също така в някои рецепти за тесто за киш, може да присъства и течност - вода или бяло вино, а в други случаи се слага и малко бакпулвер, вероятно за по пръхкава текстура.

Съществуват толкова различни мнения, колкото и безброй готвачи има.

Моите лични впечатления показват, че във всички случаи резултатът е добър, стига пропорциите на продуктите да са точни и рецептата да е изпитана.

Ето някои идеи за тесто за киш или т. нар. paté brisee.

1-ви вариант:

200 г универсално брашно, 100 г масло, 1 яйце, 4 г сол и 1 щипка захар.

2-ри вариант (за по-тънък блат):

150 г брашно, 65 г масло, 35 мл вода или вино, 1 к.л. сол, 1 к.л. захар, 1 к.л. бакпулвер

3-ти вариант(за по- дебел блат):

300 г брашно, 150 г масло, 2 яйца, 1 щ. сол, 1 щ. захар

Формата за киш е със стандартни размери от 28-30 см диаметър. Количеството на тестото е повече или по-малко в зависмист от това с каква дебелина искаме блата, колко е количеството плънка и респективно колко трябва да са високи стените на ваничката от тесто.

Каквато и рецепта за тесто за киш да изберем, правилата и технологията на приготвяне са едни и същи:

1. Продуктите масло, течност и яйце (ако последните присъстват в рецептата) трябва да са студени;

2. Студеното масло се втрива в брашното с пръсти или специален уред, докато се получат трохи, след което трохите се обединяват в тесто посредством студена вода (или вино) или яйце;

3. Тестото за киш не се меси дълго по две причини:

- от топлината на ръцете то омеква и се стопля;

- става прекалено еластично, което е противопоказно за този вид маслено тесто и ще се развали очаквания резултат да бъде ронливо и нежно в същото време;

4. Готовото тесто се завива с прозрачно домакинско фолио и се държи в хладилник от 30 ми до 1 час, за да стегне.

5. Разточва се бавно върху леко набрашнен плот или пласт хартия за печене. Вторият е и по-удобният вариант, защото в последствие може да се завие на руло и лесно да се прехвърли във формата за киш. Там се разстила и прилепва плътно за дъното и стените, като по-стърчащите краища се изрязват.

6. Желателно е оформеният блат за киша да се надупчи с вилица и да се изстуди отново за 30 минути в хладилник или 10 минути във фризер.

Тъй като масленото тесто за киш има тенденция да се издува във фурната, могат за по-сигурно да се приложат и други мерки срещу това - отгоре да се постави пласт хартия за печене и малка тежест, която да притиска дъното.

7. Преди да се налее плънката, блатът се запича предварително, за да е полуготов. Това става за 10-15 минути на 180 градуса в предварително загрята фурна.

След това се процедира според конкретната рецепта, която сте си подбрали.

Тестото за киш (Pate brisee) може да се използва за тарт или тарталети и за солени бисквити.

Също така с добавка на повече захар и аромати, то може да се ползва и за направа на сладки десерти- сладък тарт, тарталети и т.н.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 3
53
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Този съвет още не е коментиран. Бъди първият, който ще остави коментар към него:Анонимен