Стане ли дума за полезен зеленчук, веднага се сещаме за морковите. Сокът от моркови е станал нарицателно за здравословна и полезна храна. Съдържанието на полезни вещества в този най-популярен зеленчук е наистина впечатляващо: витамини от всички групи, фибри, минерали и микроелементи, захари, белтъци, етерични масла.
Полезните съставки в морковите ги правят подходящи както за превенция, така и за лечение на много болести. Лечебните им свойства са многобройни и медицината използва всички части на това чудесно растение. Ето някои от многобройните лечебни качества на морковите, извличани от различни части на растението.
Лечебни части на моркова
За лечебни цели се използват корените и семената на моркова.
Семена от моркови - от тях се добива каротинът, а той служи за лечение на очни проблеми, както и за укрепване на имунната система. Каротинът се прилага при:
• Вирусни и простудни болести като възпаление на дихателната система и проблеми, при ангини и възпаления в устната кухина;
• За лечение на заболявания на щитовидната жлеза;
• Недостигът на провитамин А е причина за така наречената кокоша слепота, затова се препоръчва на хора, които имат проблеми със зрителната острота да консумират повече моркови. Полезни са за всички хора, чиято професия води до умора на очите;
• Сокът от моркови се прилага като лек за болести на жлъчката и черния дроб, камъни в бъбреците и пикочния мехур.
Лечебната доза сок от моркови при възрастни е по 200 милилитра сутрин и вечер, а за деца - половин чаша за кафе два пъти на ден.
При простуди се препоръчва да се прави гаргара със сок от моркови, тъй като има противовъзпалително действие.
При рани и изгаряния може да се приложи мазане с каша от пресни моркови, а за сияен вид на кожата се препоръчват маски с моркови.
За болните от хипертония се препоръчва сок, приготвен от 1 чаша сок от моркови, сока на един лимон и 1 чаша сок от хрян, смесени в стъклен съд. Взема се по 1 супена лъжица два пъти на ден преди ядене.
Морковени листа - в тях има ценни витамини, микроелементи, фолиева киселина. Листата се берат, изсушават и съхраняват в съд от стъкло. Използват се при:
• Хемороиди, разширени вени и бъбречни проблеми като чай;
• При цистит също е подходящ чаят от листата на моркова;
• При проблеми с простатната жлеза се приготвя каша от листата, но в прясно състояние, и се нанася на корема;
• При проблеми със съня - пресни листа се слагат на темето;
• При косопад - олисяването се маже с отваря от листата на моркова;
• При дерматит и алергии - раздразненото място се маже с отвара от листата.
Коментари