За онези, които обичат майонеза, е повече от щастие да я добавят към много неща. Независимо дали я поставяте на външната страна на сирене на скара, за да придадете на хляба допълнителен вкус и текстура или да направите вкусен чеснов сос, за да натопите вашите пържени картофки в него, винаги е добре дошло да научим някои нови съвети и трикове относно тази вкусна добавка.
Като се има предвид това, тук ще откриете чудесни методи и техники, които можете да използвате, когато сте в настроение да си направите собствена майонеза у дома или просто дообогатите вкуса на купената.
Въпреки че електрическите миксери, блендерите и другите подобни уреди правят кратка работата по приготвянето на домашна майонеза, обикновената бъркалка също би свършила работа. Така че, ако не притежавате необходимия уред, не се отчайвайте - вашата домашна майонеза пак би могла да се получи.
Когато се използва зехтин екстра върджин, ароматът му обикновено е твърде силен и няма да подхожда в дадената ситуация. Използвайте обикновен зехтин или някакво друго растително масло. Фъстъчено, рапично и царевично масло са добър избор. Нерафинираните масла съдържат моноглицериди, които водят до бързо отделяне на майонезата.
Като цяло съотношението е 1 жълтък за 1/2 до 1 чаша мазнина, плюс 1 супена лъжица киселина на чаша сос. Ако използвате оцет вместо лимонов сок, уверете се, че е оцет с добро качество, за предпочитане бял винен оцет. Това ще даде по-деликатен вкус на майонезата ви.
Добавянето на сметана, некондензирано мляко или горещата вода може да се използва за разреждане на твърде гъста майонеза.
Всички съставки трябва да са със стайна температура, така че планирайте предварително, като извадите яйцата поне тридесет минути, преди да имате нужда от тях, като за по-богата майонеза използвайте само яйчните жълтъци, а не цялото яйце.
Можете да обогатите и освежите вкуса на закупената от магазините майонеза, като добавите добър винен оцет, лимонов или сок от лайм.
Избягвайте да правите майонеза във влажно време. Високата влажност и топлината ще я слегнат и ще дадат мазен резултат.
Замразяването на майонезата не се препоръчва, защото ще се раздели. Въпреки това някои готвачи успешно ре-емулгират замръзнала майонеза с помощта на блендера.
Когато използвате майонеза като свързващо вещество, като например в салата, опитайте се да намалите съдържанието на калории, като използвате лека майонеза и кисело мляко.
Неотворената купена майонеза може да се съхранява в хладилника до изтичане на срока на годност. След като бъде отворена, срокът ѝ на годност значително намалява.
Разбърква се 1 супена лъжица лимонов сок на всеки жълтък и се замразява през нощта за дебела, плътна основа на майонезата.
Когато се използва сол в приготвена майонеза, солта трябва да се добави след като яйчните жълтъци се охладят, за да се избегне пресичане. Солта, добавена към яйчните жълтъци при приготвянето на майонеза, ще доведе до по-плътна основа.
Поставете рибни филета с тънък слой майонеза и добавете любимите си подправки. Пече се, както обикновено. В крайна сметка ще получите добре оцветено, ароматно покритие, което запазва рибата сочна и нежна. Този метод работи добре и за пиле без кожа.
Чесновата майонеза е известна като Айоли.
Всякакво разнообразие от билки, подправки или аромати може да се добави към вашата майонеза. Смесете любимите си пресни билки и добавете към майонезата. Оставете сместа в хладилника за около час, за да позволите ароматите да се смесят. Опитайте всякаква зелена билка, чесън, лук, чили на прах, къри на прах, хрян, цитрусови кори, пюре от плодове, песто, лютеница, горчица, изсушени на слънце домати и какво ли още не да разнообразите обикновената майонеза и така със сигурност ще впечатлите вашето семейство или гости.
Коментари