Ако сте привърженици на японската кухня и искате да готвите такава в домашни условия, тази статия е за вас. Представяме ви основните добавки и продукти, които трябва да имате в кухнята си, ако искате да сготвите някой японски специалитет. Тези продукти ще са ви от полза за може би 80% от японските ястия.
Основни добавки в японската кухня: захар, соев сос, саке, мирин, оризов оцет, японска майонеза, мисо, сос от стриди, уасаби, горчица,
чай от водорасли, пилешки бульон, Понзу (Ponzu), Шичими тогараши (Shichimi tougarashi).
Захар и сол има във всяка една кухня, соевият сос също е задължителен, без значение дали готвите японско, китайско, а често българско или гръцко ястие. Хубаво е да го имате в асортимента на кухнята си, защото освен изключително вкусен е и много полезен - истинският соев сос (четете съдържанието на опаковката) съдържа много натрий, антиалерген е, има антиоксидантни свойства, подпомага храносмилането, помага при безсъние и укрепва костната система. Няма да се спирам повече на него, защото всички знаем, че се прави от ферментирала соя. Няма да
споменавам и горчицата, която я има в почти всеки магазин.
Саке
Сакето е традиционна напитка в Япония (произведено от ферментацията на ориз), но също така се използва и много в кухнята им като добавка в ястията. Както ние използваме различни алкохоли в ястията си и ги фламбираме, по същия начин японците използват сакето.
Мирин
Произвежда се също от ориз, подобна на сакето, но с по-малко съдържание на алкохол. В кухнята се използва за премахването на силната миризма на рибата в храната. Използва се за месо, риба, зеленчуци, картофи, за маринати. Типично при използването на мирин при готвенето е, че придава блясък на всичко, все едно глазира - това се дължи на високото съдържание на захар в него.
Оризов оцет
Произвежда се от ферментацията на ориз и оризово вино. Оризовият оцет е още един изключително полезен продукт, който препоръчваме на всички, независимо дали сте почитатели на японската кухня или не.
Японска майонеза
Тя е по-нежна и деликатна на вкус от обикновената. Не съм я виждала по магазините, но има много сайтове, откъдето може да си я поръчате. Самата японска майонеза се прави от паста мисо, соево масло, жълтъци, оризов оцет, лимон, бял пипер и сол.
Мисо
То се произвежда от ферментирала соя, сол и гъба плесен, наречена Коджи - кин. Мисото е гъста паста, която се използва за сосове, зеленчуци и месо, както и разбира се за японската супа Мисо.
Сос от стриди
Него може да си го закупите от по големите вериги магазини. Много е полезен и съдържа протеини, аминокиселини, калций, калий, фосфор, цинк, натрий, желязо и мед. След употребата на сос от стриди се чувства повишаване на енергията, което се дължи на високо съдържание на глюкоза в него.
Уасаби
Произвежда се от растението японски хрян. Уасаби има пикантен вкус, подобно на лютива горчица и не е за всеки. Изключително богат на витамин С, калций, калий, магнезий, витамин В6.
Чай от водорасли
Тук става въпрос за водораслите Келп (кафяво водорасло), като със тях повишавате приема на йод в организма, което стимулира щитовидната жлеза. На много места съм го срещала в биомагазините като хранителна добавка за намаляване на теглото. Което е супер - хем ядеш, хем слабееш.
Понзу
Приготвя се от обелки от лимон, саке, тъмен соев сос, даши, оризов оцет, мирин, мононатрием глутамат (известен e като bonito flakes).
Шичими тогараши
Микс подправки, съставен от семена от чили, маково семе, обелки от мандарини и лимони, сусамово семе, листа от водорасли.
Опитайте японската кухня, гответе я и вкъщи. Тя е интересна и богата на вкусове и преди всичко изключително хранителна.
Коментари