Всички родители добре знаят, че правилното хранене на децата е основен фактор, от който зависи тяхното здраве, растеж и развитие. Менюто им трябва да е внимателно подбрано и да включва разнообразна и здравословна храна, богата на необходимите за детския организъм хранителни вещества, минерали и витамини.
Едно от така ценните и полезни хранителни вещества е желязото. То е микроелемент, който е от особено значение за здравето, тъй като се съдържа във всяка човешка клетка. Стимулира процеса на растеж и засилва съпротивителните сили на организма. Участва в образуването на червените кръвни клетки и снабдява с кислород тъканите и органите в тялото.
Редица проучвания сочат, че желязото е изключително полезно за мозъка на децата. То е необходимо за правилното функциониране на мозъчните клетки и спомага умственото развитие.
Група учени от университета в Пенсилвания изследваха 1500 деца и младежи на възраст от осем до 24 години, като за целта измериха нивата на желязо в мозъка им. Според резултатите тези, при които бе установен недостиг на този микроелемент, по-трудно се справят с поставени задачи за разсъждения и пространствено ориентиране.
При дефицит на желязо в организма се нарушават когнитивните функции, тъй като то се складира в мозъчните неврони на базалните ганглии в центъра на мозъка. Затова някои учени препоръчват децата и младежите да пият добавки с желязо, докато навършат 25 години.
Симптомите на железен дефицит най-често се изразяват в слабост, силна умора, главоболие, лоша концентрация, болки в гърдите, косопад, чупливи нокти, бледа кожа.
Ето източниците на желязо сред храните, които е задължително да присъстват в детското меню:
- Месо - птиче месо - гъше, патешко, пилешко; червено месо; черен дроб, бъбреци. Като цяло най-добре се усвоява желязото, съдържащо в животинските продукти;
- Риба и морски дарове - миди, стриди, октопод, скариди, сьомга и други видове риба са също много добър източник на желязо;
- Яйца и млечни продукти – яйченият жълтък е изключително богат на желязо, също така кашкавал, козе сирене, сирене пармезан, кисело мляко;
- Варива - Повечето варива като боб, леща, бакла, нахут са с високо съдържание на желязо;
- Плодове и зеленчуци - от зелените зеленчуци най-богати на този важен компонент са спанак, броколи, брюкселско зеле, аспержи, коприва, лапад, целина, магданоз. От плодовете – киви, боровинки, диня, пъпеш, манго, както и цитрусови плодове - портокали, лимони мандарини, грейпфрут;
- Зърнени храни – за предпочитане са пълнозърнестите продукти - овесени трици, пшеница, както и ориз;
- Ядки и сушени плодове – слънчоглед, кашу, кедрови ядки, сушени кайсии и сушени праскови доставят на организма добро количество желязо.
Коментари