Твърди се, че цацата има същите омега мазнини като сьомгата и също като нея е много полезна за здравето, а в същото време е доста по-евтина. Наистина ли е така и коя от двете риби да изберем.
Цацата е дребна морска риба от семейство селдови, която се среща в Балтийско, Северно, Средиземно и Черно море. Най-разпространеният и подвид у нас е познат с имената копърка, трицона, шпрот.
Сьомгата е мигрираща риба от семейство Пъстървови, която прекарва повечето време в океани и морета, но хвърля хайвера си в сладководни басейни. В повечето случаи обаче предлаганата в търговската мрежа сьомга е отгледана в развъдници.
Сравнението между цаца и сьомга е като между напитките, които обикновено се комбинират с тях – бирата и виното – и двете са алкохолни напитки, но тяхната хранителна и гурме стойност е несравнима.
Здравословните ползи на цацата не бива да се подценяват, разбира се, когато не е в най-разпространената си пържена форма. Тя съдържа до 23% мазнини и около 28% протеини и е перфектен източник на витамин A, D, B1, B2, C, PP, E; макро- и микроелементи: калций, магнезий, натрий, калий, фосфор, хлор, сяра, желязо, цинк, йод, мед, манган, хром, флуор, молибден, кобалт, никел.
Незаменими аминокиселини и омега-3 мастни киселини също влизат в състава на протеините на дребните риби. Те се борят с повишените нива на холестерол в кръвта и предпазват кръвоносните съдове от атеросклеротични промени.
Сьомгата, от друга страна, е популярна най-вече заради високото съдържание на същите здравословни ненаситени мастни киселини. Те се намират в почти всички риби, но най-лесносмилаемите от човешкия организъм са в сьомгата. Ето защо е известна като най-здравословната риба за профилактика на сърдечно-съдови заболявания и болестта на Алцхаймер. Освен това намалява съсирването на кръвта и регулира кръвното налягане.
Сьомгата попада в категорията „деликатес“ и не всеки може да си я позволи, но по принцип човек може да си купи не толкова скъпи и не по-малко здравословни храни за по-малко пари. Така че, ако бюджетът ви за храна е ограничен, можете да замените сьомгата съвсем успешно с цаца. Тя също е мазна риба като сьомгата и не по-малко здравословна.
От друга страна, често предлаганата на пазара сьомга иначе е много полезната риба. Докато произходът на цацата, която се продава у нас, е главно от улов в Черно море и се счита, че естественият ѝ произход е голямо предимство.
Каквато и риба да изберете, не забравяйте, че тя трябва да бъде приготвена по здравословен начин. Забравете за пържената цаца или панирано рибно филе на тиган. Придържайте се към печена на скара риба или филе, приготвени във фолио във фурната. Ако овкусявате рибата, използвайте зехтин.
Ако купувате прясна риба, важно е да я приготвите в същия ден. Престояването ѝ дори за недълго в хладилник намалява здравословните качества на морската храна, но и влияе на вкуса ѝ. В случай че трябва да съхранявате прясна риба повече от 24 часа, преди да я приготвите, по-добре е да я замразите.
Коментари