Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»8 вида протеинови прахове и как действат

8 вида протеинови прахове и как действат

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Иноватор
456
8 вида протеинови прахове и как действат

С новия набор от здравни познания, любопитството и познаването на храната, която ядем, само се увеличава. Но това претоварване с данни всъщност влошава нещата - оставя ни объркани относно много основни неща - като протеините например. Огромните кутии протеин, които вашият инструктор ви кара да взимате за по-добри резултати, се предлагат в различни разновидности и всяка ви въздейства по различен начин. Нека погледнем.

Казеинов протеин

Друг протеин, открит в млякото, казеинът създава забавено храносмилане в нашата система. Това е така, защото когато влезе в контакт с нашите стомашни киселини, усвояването на аминокиселини е много по-бавно, отколкото е в сравнение със суроватъчните протеини. Но много проучвания показват, че с ограничена консумация на калории казеинът е по-добра форма на протеин за нашето тяло, тъй като води до загуба на мазнини.

Растителни протеини

Това е друга възможност за вегани и вегетарианци да задоволят нуждите си от протеини. Растителните протеини обикновено са комбинация от два до три вида протеини. Това могат да бъдат семена от чиа, киноа, артишок, грах и др. Тъй като имат високо съдържание на фибри, храносмилането им обикновено е по-бавно.

Грахов протеин

Граховите протеини се състоят от жълт грах, който е с високо съдържание на фибри. Той също така съдържа незаменими аминокиселини. Все още се провеждат текущи изследвания, за да се оцени неговата хранителна стойност в сравнение с животинския протеин.

Суроватъчен протеин

Суроватъчен протеин

Това е най-често срещаната форма на протеин. Суроватъчният протеин е течността, която се образува, след като изварата се отдели в процеса на приготвяне на сирене. Известна е още като най-чистата форма на протеин. Въпреки това, поради съдържанието на лактоза, някои хора може да са алергични към този вид. За тези, които не са алергични към този вид протеин, той е лесно смилаем и ще помогне във вашата мисия за отслабване.

Яйчен протеин

Освен млякото, млечният протеин включва и яйчни протеини. Това се счита за висококачествен протеин, който е изключително хранителен по природа. Известно е, че яйцата са голям източник на протеин сами по себе си. Нашето тяло лесно усвоява и преработва този вид протеин, което го прави полезен за нас под всякаква форма.

Конопен протеин

След растителните протеини, конопения протеин е следващата опция за вегетарианци, тъй като е на растителна основа. Пълен с омега-3 мастни киселини, конопът съдържа незаменими аминокиселини, но в по-малко количество. Въпреки че тялото ни лесно усвоява тази форма на протеин, поради ниското си ниво на аминокиселини, тя може да се счита за частичен източник на протеин.

Протеин от кафяв ориз

Популярен сред много от нас, кафявият ориз стана част от нашата диета. Подобно на конопения протеин, протеинът от кафяв ориз е с ниско съдържание на незаменими аминокиселини като лизин. Следователно не може да се счита за пълноценен източник на протеин. Въпреки това, за вегетарианците протеиновите прахове от кафяв ориз ще бъдат полезни за завършване на приема на протеини.

Соев протеин

Силна конкуренция за своя суроватъчен аналог, соевият протеин е добър за тези, които са алергични към млечни протеини. Това е друг растителен протеин, който е богат на своите протеинови качества. Соевите протеини съдържат всичките девет незаменими аминокиселини и същевременно насърчават растежа. И все пак има проучвания, които стигат до заключението, че соята може да повиши нивата на естроген в тялото. Затова не прекалявайте с него.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest