За почти всеки човек, запознат с подправките в кухнята, самардала е познато наименование, което свързват с подправката шарена сол, в която се съдържа и самардала.
В някои краища на България я наричат и зелена сол, заради цвета.
Според други това е див чесън, което не отговаря на истината. Миризмата на самардала е различна от чесновата и може да се каже, че е по-остра от неговата.
Разлика има и във вида на подправката, която на пръв поглед наистина прилича на листата на пресния чесън. Като се среже листото на лука, то е елипсовидно, докато на чесъна е V- образно. На самардала прилича на трилъчева звезда и по това се прави разлика между иначе почти еднаквите на вид растения.
Макар да е от семейство Лукови, самардалата е по-различна от другите представители на лука и силно се отличава по ярката си миризма. Затова след като се набере рано напролет, се изсушава, смила на машинка и се смесва със сол. В Сливенския край, както и по Черноморието, се използва вместо обикновена сол за посоляване.
Може да се консумира и в прясно състояние веднага след като е набрана, подобно на пресния чесън. Подходяща е обаче само за хора, които много обичат чесновия лук, защото самардалата е по-пикантна и силна.
Като подправка главната употреба на самардала се заключава в това, че в изсушено и смяна състояние служи за посоляване на филийки или сандвичи с масло, които се поръсват отгоре със самардала. Пресен домат също се посолява със смардала, вместо с обикновената бяла сол. Пърленки, хлебчета и дори тутманик може да се поръси с тази остра подправка. Така храната става много по-ароматна.
От готвените ястия със самардала се поръсват картофите - варени, печени, задушени или пържени, на пюре или сготвени с месо. Тя е идеалната подправка за тях, както и за варени яйца.
Като свежа подправка се слага в супи, на които придава характер, а също и на салати, особено с домати и краставици, с които прави отличен тандем.
Агнешкото месо е най-благодатно за подправката. Каракачанските рецепти за печено агнешко и агнешка супа отреждат на тази подправка първостепенна роля и точно тя придава уникалния вкус на техните гозби с агнешко месо.
Самардалата е много подходяща и за дивечово месо, което поначало има по-силен вкус. Той се уравновесява много добре от острия аромат и вкус на супа с агнешки дробчета и самардалата.
Коментари