Учените отдавна са установили, че бобът се нарежда сред най-полезните храни. Разпространен е в почти всички краища на света и редовно попада на трапезата ни.
В интернет пространството можете да намерите всякакви рецепти, включващи боб, но в следните редове ще ви запознаем как да си го приготвяте не само вкусно, но и икономично. Без да добавяте към него продукти като сушени манатарки, ребра, свински гърди и т.н. Ето няколко икономични идеи с боб:
Боб чорба
Боб чорбата е истинска класика, особено за по-студените месеци. Важно е да не забравяте да накиснете боба предварително за поне едно денонощие, както и да не забравяте че първите две води, в които сте го сложили да се вари, се изхвърлят. Добавете му малко червен пипер и олио, подправки по избор и морков, лук и чушка, за да може да се постигне по-лесно храносмилането му. Накрая можете да сложите сол и домат.
Пюре от боб
Пюрето от боб се получава по същия начин както и боб чорбата, но след като всички съставки са сварени, те се отцеждат и се пасират. Можете да използвате пюрето от боб за всичко, към което традиционно поднасяте картофено пюре.
Бобена салата
Можете да приготвите най-разнообразни салати с боб. Важното е той да е предварително сварен и добре отцеден. Можете да добавите към боба нарязан на ивички червен лук, кисели краставички и подправки по избор. Класическа селска салата от боб се приготвя когато към него се добави лютеница и нарязан на ситно праз лук. Да не забравяме и рибната салата Ропотамо, тъй като и тя е доста икономична предвид сравнително ниската цена на останалите ѝ съставки - риба Скумрия, грах, печени чушки и кисели краставички. С изключение на рибата, повечето от нас разполагат с подобни продукти в мазето си.
Пълнени чушки с боб
Чудесно есенно-зимно ястие, което можете да приготвите както с пресни чушки, така и с изсушени. Последният вариант е по-вкусен, да си знаете. Добре е предварително да запържите леко вече готовият боб с избраните от вас зеленчуци (лук, морков, чушка, чесън) и да му добавите малко брашно, за да може да се сгъсти и по-лесно да се пълни в чушките. Слагате пълнените с боб чушки във фурната и печете до готовност на ястието.
Кисело зеле с боб
За целта можете да използвате както кисело, така и прясно зеле. Варите боба по същия начин, по който традиционно го варите, а нарязаното зеле задушавате в малко мазнина. Когато и то, и боба са готови, можете да ги смесите в тавичка или гювеч и да ги запечете във фурната. Не забравяйте да долеете и малко от бульона, в който сте ги готвили, за да избегнете прегоряване на ястието си. Определено вкусна и икономична рецепта, която освен това е подходяща и за вегани и вегетарианци.
Паниран боб
За тази рецепта е напълно логично да предположите, че трябва да използвате едър боб. Колкото по-едър е той, толкова по-лесно и вкусно ще ви се получи гарнитурата от боб. Използва се вече сварен боб или директно готов от консерва. Важното е да е добре измит и да сте му дали време да се отцеди от водата. Приготвяте си панировка от яйца и брашно. Можете да добавите и малко бира, както и ако искате да са по-хрупкави бобените зърна да замените обикновеното брашно с царевично.
Добавете и подправки по ваш вкус, но за боба най- подходящи са шарената сол, джоджена и чубрицата. Панирайте всяко зрънце и го пускайте по отделно в сгорещена мазнина, за да не се стигне до слепване. Панираният боб е чудесна гарнитура за всякакви месни ястия, както и перфектно мезе към току-що отворена ледена бира.
Вижте и някои идеи за:
- боб в гювеч;
- боб с месо.
Коментари