Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Недостиг на витамин В10

Недостиг на витамин В10

Недостиг на витамин В10

Какво представлява витамин B10? Нека се съсредоточим върху ползите и възможни странични ефекти, които можем да очакваме от приема му.

Много малко и изключително рядко се пише за витамин B10, тъй като неговите свойства все още не са докрай изследвани и не са уточнени ефектите, дозите и противопоказанията. Говорейки от гледна точка на биологията и биохимията, това не е чист витамин, тъй като това вещество може частично да се синтезира от самия организъм. Но по-голямата част от това съединение се набавя и идва от храната, която консумираме.

Витамините от група В са наброяващи повече от двадесет водоразтворими вещества. Техният принос за нормалната работа на човешкия организъм е безценен. Липсата на витамини от група В може да причини значителни смущения в работата на човешкия организъм.

Витамин B10, известен още като парааминобензоена киселина (PABA), е не толкова популярен вид витамин, който принадлежи към групата на витамините от В комплекс. Известен като „радиационния филтър“ поради защитната си активност срещу ултравиолетовите лъчи и „витамин във витамина“, тъй като помага за производството на фолиева киселина (витамин B9) в тялото. Произведеното количество обаче е твърде малко, така че фолиевата киселина се консумира по-често от хранителни източници.

Присъства както в растителни храни като зърнени храни, така и в месни продукти.

Хранителни източници на витамин B10

Растителни източници на витамин В10

Набавете си витамин B10 от животински продукти: черен дроб, бъбреци,

млечни продукти, яйчен жълтък, сирене, риба. Зеленчуци: Кафяви зърна, бирена мая, картофи, моркови, гъби, листни зеленчуци, семена и ядки.

Това вещество се разрушава от действието на вода, алкохол, не харесва рафинирана захар, сулфатни лекарства и продължително нагряване.

B10 има свое собствено фармакологично наименование - парааминобензоена киселина.

Какво се случва в тялото при липса на витамин В10

Недостиг на витамин В10

- При недостатъчен прием на B10, има неизправност по време на синтеза на червени кръвни клетки (червени кръвни клетки);

- При недостиг на витамин В10 има нарушения в работата на червата;

- Разстройството може да доведе до диария, запек, газове и други прояви на заболяването;

- При тази авитаминоза има поява на признаци на анемия;

- Забелязва се и дефицит на парахаминобензоена киселина върху човешката кожа;

- Повишен косопад, ранен косопад;

- Главоболие;

- Неадекватно производство на мляко от кърмачка;

- Намалено либидо.

При диагностициране на дефицит на В10 лекарят трябва да инжектира на пациента парахаминобензоена киселина, чиято доза е 0.1-0.5 грама три до четири пъти през деня. Продължителността на лечението е 20 дни.

Вижте още: Как да си набавите витамин B12 без месо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest