Водораслите отдавна са основна храна в много култури, но западната диета изглежда е забравила за тях. Въпреки че екстрактът от морски водорасли, известен още като алгинат, присъства в някои храни като сладолед, лучени кръгчета и бира, употребата на цели водорасли не е широко разпространена на Запад. Тази храна обаче става все по-известна и се смята за питателна и устойчива „суперхрана“, обяснява BBC.
Ето какво трябва да знаете за яденето на водорасли:
Ползите от консумацията на водорасли
Някои разновидности на водорасли могат да бъдат с ниско съдържание на калории и богати на протеини, фибри и полифеноли. Което може да намали риска от сърдечни заболявания, диабет и някои видове рак и може да намали кръвното налягане. Те също така съдържат йод, който е важен за функцията на щитовидната жлеза.
Според Джефри Пиърсън, професор по молекулярна физиология в Нюкасълския университет в Обединеното кралство, някои видове водорасли също могат да помогнат за контролиране на теглото при хора с наднормено тегло или затлъстяване. Това, обяснява Пиърсън, е така, защото алгинатът инхибира липазата, ензим, който помага на тялото да смила мазнините, което означава, че може да намали количеството мазнини, усвоени от диетата с около 75%.
Проучвания относно яденето на водорасли
Пиърсън и неговите изследователи са използвали изкуствени черва, за да тестват ефективността на повече от 60 естествени фибри, измервайки количеството мазнини, усвоени, когато се консумират с обикновени храни, включително хляб и кисело мляко.
Пиърсън има за цел да проведе клинични проучвания, за да тества този ефект, когато алгинатът се консумира като част от нормалната диета. Той се надява, че неговото изследване ще доведе до повече алгинат в храните, за да помогне на хората да управляват теглото си. Освен това, големи изследвания на населението в Япония откриха връзка между ежедневната консумация на водорасли и по-ниските нива на сърдечни заболявания в сравнение с тези, които не са ги яли, и по-нисък риск от инсулт при мъжете.
Скорошен преглед на 25 проучвания изследва ползите за здравето от консумацията на морски водорасли. Оказва се, че много проучвания, показващи положителни резултати за здравето, свързани с диета, богата на морски водорасли, са провели изследвания върху хора, които имат здравословни проблеми като затлъстяване и диабет тип 2, а не върху общото население.
Така че при здрави хора това най-вероятно няма да донесе никаква полза за здравето, каза водещият автор на изследването Жоао Педро Триго пред BBC.
Яденето на между 5 и 10 грама водорасли на ден обаче може да осигури хранителни ползи поради фибрите и хранителното съдържание на водораслите, добави Триго. Въпреки това, много малко се знае за това как обработката, като ферментацията, влияе върху това как хранителните вещества от водораслите се абсорбират от тялото.
Потенциални вреди от яденето на водорасли
Съществуват и някои опасения относно потенциалните рискове от арсен, олово и йод, открити в морските водорасли. И някои видове водорасли може да съдържат повече арсен от други. Нивата на арсен във водораслите варират в зависимост от съдържанието на арсен във водата, в която се отглеждат водораслите.
Въпреки че има реални опасения за това доколко диетата ни може да ни изложи на тежки метали, Алек Уат, директор на фермата за макроводорасли Green Ocean Farming в Обединеното кралство, казва, че всички морски водорасли, продавани за човешка консумация, първо се тестват. Видът арсен, съдържащ се във водораслите, е органичен, който тялото елиминира в урината, добави Пиърсън.
Морските водорасли също могат да съдържат високи нива на йод, но количеството зависи от вида. Ингрид Унделанд, професор по науки за храните и храненето в Технологичния университет Чалмърс в Гьотеборг, Швеция, каза пред BBC, че можете да „получите твърде много йод, ако ядете твърде много водорасли".
Това са сравнително малки количества, преди да достигнете приблизително препоръчителната дневна доза. Това също зависи от вида и потенциалното присъствие на нежелани метали или елементи във водата, което е трудно послание за предаване, каза по-късно Унделанд.
Твърде много йод може да доведе до проблеми с щитовидната жлеза, а по-непосредствените странични ефекти могат да включват гадене и повръщане. Проучванията показват, че различните видове обработка (измиване, бланширане, варене, накисване, сушене и ферментация) могат да намалят количеството йод в някои видове морски водорасли.
Водораслите като храна в Европа
Проучванията наскоро откриха доказателства, че противно на общоприетото схващане, морските водорасли са представлявали важна част от диетата на древните европейци по време на прехода към селското стопанство.
Изследователите са открили доказателства, че хората са яли морски водорасли през мезолита, преди около 8000 години, и през неолита, преди 6000 години.
Никой не е открил директни доказателства за консумация на водорасли преди праисторическите археологически записи. Беше наистина неочаквано, са думите на Карън Харди, съавтор и професор по праисторическа археология в университета в Глазгоу, предаде BBC.
Имаме предубедени идеи за това какво представлява храната в Европа и морските водорасли не са първото нещо, което идва на ум, добави Харди.
Коментари