Водорасли Хиджики

Водорасли Хиджики
Снимка: Japanese Cooking 101

Хората често прекаляват с храната, особено в празнични дни. Затова е добре да има здравословна, богата на хранителни вещества храна, която да възстанови и презареди тялото между тежките откъм храна дни.

Точно тук се намесва Хиджики.

Какво е Хиджики

Това е морски зеленчук, който се консумира в Япония от векове. Отглеждан див по бреговете на Източна Азия, той е богат на минерали като магнезий, желязо и калций. Освен това осигурява солидна доза фибри.

Много хора смятат, че вкусът на морските водорасли е прекалено солен. Хиджикито има по-скоро земен вкус, отколкото рибен. В комбинация с тофу, едамаме, гъби и ароматен сос, с това водорасло се прави бързо и задоволително ястие, което подхранва организма през всеки натоварен сезон.

Хиджики и други морски водорасли

Всеки е чувал за морските водорасли и как те служат като чудесна добавка към всяко ястие или колко вкусна закуска могат да бъдат. Но за съжаление хиджикито, което може да се разглежда като близък братовчед на морските водорасли, не е толкова известно. А заслужава да влезе масово в полезрението на хората не само защото е също толкова вкусно, колкото морските водорасли. Като добавка то има доказани ползи за здравето, които правят Hиджики страхотно допълнение към всичко.

Какво е Хиджики

Хиджики, известен още като tot на корейски, е кафяво, диво водорасло, което обикновено се среща по бреговете около Япония, Корея и Китай. Това водорасло не е толкова разпространено в Съединените щати и Европа. Хиджики обаче се среща често основно в японски и корейски ястия от векове.

При прибирането му Хиджики има естествен кафеникавозелен цвят и често се суши, преди да е готово за консумация. При изсушаване някога кафявото Хиджики почернява и драстично намалява по размер, наподобявайки изсушени чаени листа. Преди консумация се препоръчва да се разтвори изсушеното Хиджики във вода със стайна температура или във вряща вода. Съставките, с които най-често се готви, са соев сос и захар и така се получава едноименното ястие. В източната кухня най-често му партнират зеленчуците и рибата, но може да се намери в супите, бульоните и дори при пържените картофки.

Химически състав и здравословни ползи от Хиджики

Хиджики
Снимка: CocinistaEs

Заедно с другите си братовчеди водорасли водораслите Хиджики са известни със своите ползи за здравето. В Хиджики има много високо съдържание на фибри, което ги прави идеална добавка към всяко хранене. Освен това съдържат големи количества основни витамини и минерали, като витамин К, желязо, калций, йод и магнезий. Високото съдържание на фибри в Хиджики подобрява здравето на храносмилането и заедно с ниското съдържание на калории поддържа нивата на холестерола под контрол. Съотношението на калций и магнезий 2:1 е много добро за превенция на анемия.

Хиджики, поради високото си съдържание на витамини и минерали, е полезно в умерени количества, но потенциално може да започне да бъде вредно за тялото ви, ако консумирате повече от препоръчаното количество.

Вреди от консумация на Хиджики

Изследванията показват, че Хиджики може да съдържа неорганичен арсен, който е вреден за тялото. Затова няколко държавни агенции за безопасност на храните съветват потребителите да избягват консумацията на водорасли Хиджики. Тестването показа, че съдържа значително по-високи концентрации на неорганичен арсен в сравнение с други видове морски водорасли и тези резултати са независимо проверени. Правителствените агенции за безопасност на храните, които съветват срещу консумация, включват Канадската агенция за инспекция на храните, Агенцията за хранителни стандарти на Обединеното кралство и Министерството на земеделието на Съединените щати.

Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи на Япония отговори с доклад, в който се посочва, че докато консумацията на повече от 4, 7 грама водорасли Хиджики на ден може да доведе до прием на неорганичен арсен, който надвишава допустимия дневен прием за това вещество, средният дневен прием консумацията за японците се оценява на 0, 9 грама. Няколко от докладите от други агенции за безопасност на храните признаха, че е малко вероятно случайната консумация на Хиджики да причини значителни рискове за здравето, но се препоръчва да се избягва всякаква консумация независимо от това.

Хиджики в умерени количества съдържа нива на арсен, които са твърде ниски, за да бъдат вредни за тялото ви. Поради това до момента няма известни заболявания, свързани с консумацията на водорасли Хиджики, макар че неорганичният арсен е идентифициран като канцерогенен за хората. Излагането на неорганичен арсен е свързано със стомашно-чревни ефекти, анемия и увреждане на черния дроб. Хората, които следват макробиотична диета, която често включва големи количества морски водорасли, може да са изложени на по-голям риск и това трябва да се вземе предвид при консумацията на водораслото.

Хиджики в кулинарията

Хиджики обикновено се предлага в изсушен вид, както повечето продукти от водорасли, и всичко, което трябва да се направи, е да се рехидратира във вряща вода или във вода със стайна температура за пет до десет минути. След това може да се готви по много начини, независимо дали ще бъде смесено с любимия дресинг, малко соев сос или просто готвено с ориз. Ето няколко възможности.

Остра хиджики салата

Поръсва се готовото Хиджики с малко соев сос, балсамов винегрет и струйка сусамово масло. Отгоре се поръсва със сусам и се получава истинска наслада за небцето.

Хиджики на салата е добър за ориз или маруля или дори самостоятелно.

Оризови топки с пълнеж от хиджики

Това са корейски оризови триъгълни топки, те са супер лесни за приготвяне и са идеални за пикник или дори като страхотна закуска. Смесва се Хиджики с малко гочуджанг, соев сос и струйка сусамово масло и са готови.

Хиджики с ориз

В Япония и Корея често готвят това водорасло с ориз. Добавят малко Хиджики към измит ориз и готвят заедно, за да направите здравословна и ароматна прясна храна.

Особености на кулинарната употреба на Хиджики в азиатската кухня

Хиджики е зелено до кафяво на цвят, когато се среща в дивата природа. Рибари и професионални водолази жънат Хиджики със сърп по време на отлив по време на пролетния прилив от май до март.

След събирането водораслите се сваряват и изсушават, преди да бъдат продадени като сушени Хиджики. Веднъж обработено, изсушеното водорасло почернява. За да се подготви сушено Хиджики за готвене, то първо се накисва във вода, след което се готви със съставки като соев сос и захар, за да се получи ястие със същото име.

В Япония Хиджики обикновено се яде с други храни като зеленчуци или риба. Може да се добавя към храни, които са били задушени, варени, мариновани в соев сос или рибен сос, приготвени в олио или добавени към супа, пържени картофи или вид киш.

Хиджики може да се смесва с ориз, но не и да се използва като обвивка за приготвяне на суши. Konjac обикновено се приготвя със смесено Хиджики, за да придаде на ястието, известно със същото име, неговия характерен сив цвят и текстура.

В Корея морските водорасли се наричат tot и се ядат като подправена зеленчукова гарнитура или приготвени с ориз.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес