Gotvach.bg»Статии»Зеленчуци»Водорасли Араме

Водорасли Араме

Араме
Снимка: kar0329 / pixabay.com
Дълбока прозрачна кутия контейнер - 5.5 л
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Дълбока прозрачна кутия контейнер - 5.5 л
10.00 лв.

Зеленчуците са изключително полезна храна, която се отглежда в градината, и това е безспорен факт. Съществува обаче и понятие морски зеленчуци. Така се наричат ядливите водорасли, които са около 1500-2000 вида.

Ядливите кафяви водорасли са познати и като суперхрана заради съдържанието на ценни натурални хранителни съставки не само с вкусови, но и лечебни свойства. Техният изключително балансиран състав осигурява на тялото набор от хранителни вещества в достъпна естествена форма.

Класификация и структура на кафявите водорасли

Phaeophyta е латинското название на кафявите водорасли, принадлежащи към клас Phaeophyceae. В морските дълбини са храна и метообитание на редица морски обитатели.

Единицата, която ги структурира, се нарича талус и се състои от клетки, събрани в група, което придава нишковидна структура на водораслото. Талусът на кафявите водорасли е тънък и дълъг клон, по който са наредени листа. Дължината на водораслите е различна, в зависимост от вида.

Химичен състав на кафявите водорасли

Кафявите водорасли съдържат хлорофил в големи дози фукоксантин, който е пигмент, придаващ им този зеленикаво-кафяв цвят. Йодът е основен ценен елемент в съдържанието им, наред със селен, витамин А, В1, В2, калий, манган, цинк, калций, мед, кобалт, и още около 30 минерали и витамини, полизахариди, алгинова киселина, ламанарин, етерично масло.

Араме - типичен представител на кафявите водорасли

Араме е вид кафяво водорасло, което се нарича също и морски дъб. В японската кухня този вид водорасло е много използвано.

Неговото латинско название е Eisenia bicyclis. Араме е местен за умерените ширини на Тихия океан, които се намират близо до Япония, въпреки че вече се култивира другаде, включително в Южна Корея.

Араме расте и се размножава сезонно. Неговата структура не е типична за кафявите водорасли. Представена е от две сплескани овални листа, които се издигат от твърда пръчка, която може да бъде висока до около 1 метър.

Листата се отделят и се образуват нови ежегодно. Растението изглежда едновременно разклонено и пернато. Водолазите го събират ръчно или механично, а в изсушена форма се предлага целогодишно.

Ползи за здравето от консумация на араме

- Богато на йод водорасло

Всички морски водорасли съдържат йод. Поради това, че в състава на араме се съдържа и натрий, водораслото не прави изключение от другите по отношение на ценния йод. В 100 грама от водораслото се съдържа дневната доза от йод за тялото. Поради често срещания дефицит на йод, водещ до заболявания на ендокринната система, е добре да се консумира араме по-често;

- Помощник в загубата на тегло

Както всички морски зеленчуци, така и араме помага в борбата с излишните килограми, тъй като не съдържа калории, мазнини, а само полезни фибри. Около 20 - 40 процента чисти фибри се съдържат само в 50 грама араме. Помага много при запек и други проблеми с дебелото черво;

- Добър източник на калций

В 50 грама араме се съдържа половината от нужната дневна доза калций, нужен за костите и зъбите, както и магнезий, който подпомага тялото да абсорбира калция. Затова араме е по-подходяща храна от млякото при лечение на проблеми с костите и превенция на остеопороза;

- Отлично съдържание на лигнани

Араме е добър източник на лигнани, които са към групата на фитоестрогените, открити при растителни видове с антиоксидантна активност. Те неутрализират свободните радикаали и пазят тялото от рак и други хронични заболявания;

- Източник на желязо

В араме се съдържат високи дози желязо, около 25 процента от дневната доза има в 50 грама от продукта. Желязото създава хемоглобина, транспортиращ кислорода от белите дробове към клетките на тялото. Дефицитът на желязо е причина за анемия, а араме е превенция на това заболяване;

- Подобрява състоянието на кожата

Микроелементите в араме, които работят заедно, имат подобряваща и подхранваща роля за кожата и затова много подхранващи маски за лицето съдържат араме в състава си;

- Добър източник на протеини

В 50 грама араме се съдържат 5 грама протеин. Съдържанието е по-малко, отколкото в червените водорасли, но пък много по-сладкият му и приятен вкус прави араме приятна алтернатива за вегетарианците и веганите.

Хранителна стойност на араме

Водорасли Араме
Снимка: IMG_WorldWide / pixabay.com

Този вид кафяви водорасли имат много балансиран състав. Само 100 грама от продукта дават на тялото 80 калории. Липсват мазнини, въглехидрати. В съдържанието се отбелязват:

- 1, 3 грама белтъчини;

- 0, 13 грама сол;

- 7, 4 грама влакнини;

- 1510 милиграма йод;

Вкусови качества на араме

Араме се характеризира с полусладък вкус и благодарение на това е отлична възможност да се въведат полезните морски водорасли в храната.

Друго негово предимство при готвене е, че се предлага в сушено състояние, което го прави лесен за съхранение, а когато трябва да се възстанови преди готвенето му, това отнема около 5 минути.

Закупувайки го, получаваме продукт на тъмнокафяви нишки, с твърда текстура. Необходимо е да бъде подготвен за топлинна обработка. Това става по следния начин.

Подготовка на араме за готвене

Водораслото араме се измива и накисва в хладка вода за половин час. След като времето изтече, обемът му се удвоява. Трябва да се изцеди добре, а после да се сготви, като времето за достигане на готовност за консумация е около 20 минути.

Използване на араме в кулинарията

Този вид кафяво водорасло е характерно основно за японската кухня. Слагат го в супите, яхниите, салатите, гювечите. Може да се сложи като плънка в кифли, пилафи, върви добре в препечени ястия.

Този естествен природен продукт има благотворно влияние върху храносмилателната система поради съдържанието на фибри и върху ендокринната система заради йода в състава си. Трябва обаче да се внимава с употребата му при чувствителност към ефектите на йода. Тъй като е морски продукт в него може да има следи от ракообразни, мекотели и други морски създания.

Рецепти за ястия с араме

Тъй като се води зеленчук, макар и морски, това водорасло може да направи изключително вкусен тандем с голямо разнообразие от храни. Месо, гъби, морски дарове, супи, печива са все възможни приложения на кафявите водорасли араме. Съчетани с гъби, араме са изкусително предложение.

Пълнени гъби с водорасли араме

За рецептата са нужни:

- 1 ч.ч. водорасли араме;

- 18 бр. големи пресни гъби;

- 1 ч.л. олио, най-добре от сусам;

- 1 глава лук;

- ¼ ч.ч. мирин;

- сок от 1 лимон;

- 2 с.л. тамаринд;

- 1 ч.л. джинджифилов сок;

- 1 връзка пресен магданоз на ситно;

- Червена чушка или нарязан лимон за украса.

Приготвяне:

Водораслите Араме се накисват за 10 минути и се отцеждат. Поставят се заедно с вода в тенджера на котлона и къкрят около четвърт час. След това се изстискват и натрошават на ситно.

Гъбите се почистват и отделят от пънчетата. Шапчиците се поставят в тава с отвора нагоре. Пънчетата се нарязват на кубчета.

В тиган се загрява олио и слагат пънчетата и нарязаната глава лук да се запържат. Добавят се водораслите, миринът, тамариндът, лимоновият и джинджифиловият сок. Полива се с половината течност върху водораслите и се оставя да къкри до изпаряване.

Гъбените шапчици се пълнят със сместа с водораслите и се поливат с останалата марината отгоре.

Покриват се с капак и се пекат на 180 °C за 20-25 минути. Поднасят се с гарнитура по избор.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest