Gotvach.bg»Статии»Диети»Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

През последните години вегетарианската диета се затвърди сред хранителните навици на част от световното население. Налице е все по-силно осъзнаване, че диета, основана главно на консумацията на растителни храни, може да помогне за намаляване на риска от развитие на хронични патологии, включително тумори. В същото време идеята, че изборът на храна може да повлияе на здравето на нашата планета, също става все по-широко разпространена.

Следователно причините да се придържате към този модел на хранене са многобройни, но има някои неща, на които трябва да обърнете внимание, когато решите да промените хранителните си навици.

Ето малко ръководство за тези, които са направили избора на вегетарианец, така че да са по-наясно с някои възможни рискове, които могат да възникнат, когато елиминират категория храни от диетата си.

Различните начини да се каже вегетарианец

Преди да преминем към предимствата и недостатъците на вегетарианската диета, е важно да изясним различните модели на хранене, които могат да попаднат в това определение. Възможните проблеми и корекции, които трябва да се направят, всъщност са различни в зависимост от видовете храни, които са изключени.

Лакто-ово вегетарианство (LOV)

Тези, които приемат лакто-ово-вегетарианска диета, изключват месото, неговите производни и всички годни за консумация видове водни животни (т.е. риба, мекотели и ракообразни) от диетата си.

При този диетичен модел е разрешена консумацията на мляко, неговите производни (млечни продукти и сирена) и яйца, както и всички храни от растителен произход.

Като цяло, това е балансирана диета, ако е добре планирана, без да се преувеличава ежедневно с консумацията на яйца и сирена и да се внимава да се променят храните, които са източници на протеини, включително тези от растителен произход, особено бобови растения.

Лакто-вегетарианство

Вместо това лакто-вегетарианската диета включва избягване на консумацията не само на месо, риба и техните производни, но и на яйца (считани за „потенциални“ животни).

Бобовите растения трябва да присъстват добре в седмичните менюта. Изключването на яйцата означава отказ от някои основни хранителни вещества, като висококачествени протеини и витамин B12 (едно яйце покрива повече от половината от дневната нужда от този витамин за възрастното население).

Въпреки това може да не е проблем да премахнете яйцата от диетата си, ако компенсирате добре с консумацията на растителни храни, източник на протеини, а не само сирене, и ако следите нивото на витамин B12, евентуално компенсирайки за недостатъци с добавка.

Веганство

Вегетарианци

Тези, които приемат веганска диета, изключват от диетата си всички продукти от животински произход, включително яйца и мляко, вместо това консумират изключително растителни храни (включително водорасли).

Този тип диета е по-рестриктивен вариант на вегетарианската и при неправилна структура може да доведе до появата на хранителни дефицити. Ето защо е важно да направите внимателен избор, да бъдете оценени с вашия лекар или специалист в областта на храненето, за да въведете всички хранителни вещества, от които тялото се нуждае (особено в най-деликатните фази от живота като кърмаческа възраст, бременност и кърмене, и при възрастни хора).

По-специално е добре да се обърне внимание на нивата на протеини, витамин В12, калций, желязо, омега-3 мастни киселини и цинк. За някои от тях са необходими добавки, например витамин В12, хранително вещество, присъстващо изключително в храни от животински произход.

Макробиотика, суровоядство и фруктизъм

Макробиотичните, суровоядските и фруктовите диети са модели на хранене, различни от вегетарианските диети, описани по-горе.

Те нямат никаква здравна и научна основа и рискът от изпитване на недостатъци и дисбаланси е по-голям от вегетарианските диети, изградени на принципа на разнообразието.

Макробиотиката, изобретена в началото на ХХ век от японеца Джордж Ошава на базата на дзен философията, разделя елементите според източните принципи на ин и ян.

Суровоядството и фруктианството представляват най-крайните форми на вегетарианството. Суровоядството включва консумация само на сурови растителни храни (покълнали зърнени и бобови растения, пресни и сушени плодове и семена, но също така и яйца и мляко), докато според по-рестриктивната фруктова диета трябва да се ядат само пресни и сушени плодове, семена и някои зеленчуци.

Многобройни епидемиологични проучвания, които изследват разпространението и честотата на болестите или други събития в популацията, подчертават как диета, основана главно на консумацията на храни от растителен произход, е фундаментална за поддържане на здравето. Като цяло традиционната средиземноморска диета до момента е доказала по-ефективната си превенция на най-разпространените у нас хронични заболявания като тумори, сърдечно-съдови заболявания, диабет и респираторни заболявания.

Изследователите обаче също така проучват дали други диетични модели могат да имат подобни ефекти. По-специално, те смятат, че сред най-следваните диети в западните и азиатските страни са онези, които обикновено попадат в определението за вегетарианска диета: лакто-ово вегетарианската и веганската диета.

Какви са ползите от вегетарианската диета

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Според позицията на Академията по хранене и диететика вегетарианските диети, ако са правилно планирани, могат да укрепят здравето. По-специално, тези, които следват вегетарианска диета, имат намален риск от получаване на определени клинични състояния, включително исхемична болест на сърцето, диабет тип 2, хипертония, някои форми на рак и затлъстяване.

Ниският прием на храни, богати на наситени мазнини, и високата консумация на зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, бобови растения, соеви продукти, ядки и семена (храни, богати на фибри и фитосъединения) са характеристиките на вегетарианските диети, които благоприятстват намаляването на кръвните нива на общ холестерол и липопротеини с ниска плътност (LDL) и по-добър контрол на гликемичния товар след хранене.

Ползите се дължат и на по-ниската консумация на захари и сол.

Освен това хората, които обикновено консумират повече храни на растителна основа, също са склонни да бъдат по-съзнателни за здравето си, да водят по-здравословен начин на живот (като цяло не са пушачи, не консумират алкохол и са физически активни). Всички тези условия допринасят за намаляване на вероятността от развитие на изброените по-горе хронични заболявания.

Препоръките на Световния фонд за изследване на рака, изготвени от група експерти в науката за храненето и извън нея, ви приканват да въведете храни на растителна основа във вашата диета и да ограничите консумацията на червено и консервирано месо и преработени храни като цяло. ( често богати на захари, мазнини и сол) за профилактика на онкологични заболявания.

Тайната на здравословното и балансирано хранене се крие преди всичко в количествата: за да намалите риска от заболяване, не е необходимо напълно да елиминирате храните от животински произход (като мляко и яйца, но също и месо). Със сигурност обаче е полезно да ограничите консумацията и да увеличите приема на плодове, зеленчуци и бобови растения.

Ползи и за околната среда от вегетарианството

Диетите, базирани предимно на консумацията на растителни храни, се изследват за техните ползи не само за здравето, но и за околната среда и е ясно как ежедневният избор на храни също може да повлияе на благосъстоянието на планетата.

Като цяло изглежда, че животновъдството използва повече водни и почвени ресурси и произвежда повече парникови газове, отколкото отглеждането на растителни храни (като бобови растения и ядки).

Въпреки това е добре да запомните, че устойчивото хранене не означава само предпочитане на консумацията на растителни храни, но и намаляване на хранителните отпадъци.

Какво е толкова ценно в храните на растителна основа

Вегетараински бургер

Въпреки че различни хранителни вещества (въглехидрати, протеини, мазнини, витамини и минерали) присъстват в различни количества в хранителния състав на храните, някои елементи са изключително за растителния свят (зърнени култури, бобови растения, пресни и ядки, зеленчуци и маслодайни семена).

Диетични фибри

Диетичните фибри не са истинско хранително вещество, а набор от съединения, които извършват множество положителни действия за здравето, особено в последната част на храносмилателната система (колоректалната).

Въпреки че тялото ни няма ензимите, необходими за смилането на фибрите, микроорганизмите, които населяват чревния тракт, могат да ги използват като храна, произвеждайки метаболити с благоприятен ефект върху нашето здраве. Следователно фибрите благоприятстват размножаването на по-полезни за нас микроорганизми.

Положителните действия на диетичните фибри не свършват дотук. След като достигнат до червата, те улесняват транзита, регулират усвояването на други хранителни вещества, насърчавайки по-голямо чувство за ситост, намалявайки нивата на триглицеридите и холестерола в кръвта и намалявайки гликемичния товар на храната.

Резултатите от множество проучвания показват, че субектите, които по-често консумират храни, богати на фибри, имат по-малък риск от развитие на хронични заболявания (по-специално рак на дебелото черво, сърдечно-съдови инциденти и диабет тип 2).

За поддържане на здравето се препоръчва възрастното население да консумира 25-30 грама фибри на ден. За да се достигне това количество, е необходимо не само да се консумират плодове и зеленчуци поне 5 пъти на ден, но и да се включат в диетата зърнени храни и производни, за предпочитане в пълнозърнест вариант, и бобови растения.

Фитосъединения

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Биоактивните съединения, които предизвикаха голям интерес в научните изследвания през последните години, фитосъединенията са характерни изключително за храни от растителен произход.

Растенията произвеждат тези съединения както за да се защитят от стреса на околната среда (светлина, хищници, насекоми, патогени), така и за да изпълняват други функции. Те служат например за производството на пигментите, необходими за привличане на насекомите, отговорни за опрашването, и следователно са от съществено значение за възпроизводството на самото растение.

В допълнение към насърчаването на нормалната физиология на растенията, изглежда, че фитосъединенията също имат положителна роля за човешкото здраве, по-специално в превенцията на много хронични заболявания.

Те не са основни хранителни вещества за развитието, но лабораторни изследвания показват как някои фитосъединения модулират много биологични дейности. Въпреки че някои изследвания показаха обещаващи и интересни резултати за възможния благоприятен ефект на тези вещества, необходими са допълнителни проучвания при хора, за да се потвърдят тези заключения.

Пример за всички: бета-каротинът, предшественик на витамин А и съдържащ се главно в оранжевите зеленчуци, се появява в лабораторни изследвания за забавяне на пролиферацията на туморни клетки. Всъщност субектите, които консумират повече храни, съдържащи бета-каротин, имат по-малък риск от развитие на онкологично заболяване, по-специално рак на белия дроб. Въпреки това са необходими допълнителни проучвания, за да се провери дали корелацията действително се дължи на това съединение.

Може да се предположи, че приемането на добавка с бета-каротин или други фитосъединения може да има същия защитен ефект като диета, богата на зеленчуци. В действителност изследванията показват, че това не е така. Зеленчуците всъщност са нелесно възпроизводима смес от вещества, всяко от които помага на другото да функционира по-добре.

Мазнини

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Зехтинът екстра върджин, бобовите растения, маслодайните семена и ядките са богати на ненаситени мазнини, наричани още „добри“ мазнини. В здравословното хранене трябва да се даде приоритет на наситените мазнини, съдържащи се в месото и производните му, млякото, сиренето и яйцата, които трябва да се консумират в по-малка степен.

Друго е положението с рибата, която съдържа видове мазнини, които са особено важни за здравето.

Следователно вегетарианските диети се характеризират с намалено въвеждане на наситени мазнини. Прекомерната консумация на тези мазнини може да доведе до наддаване на тегло, с последващо увеличаване на риска от развитие на хронични заболявания, включително рак, и повишаване на нивата на холестерола в кръвта, което компрометира здравето на сърцето и артериите.

Обратно, „добрите“ мазнини са съюзници на сърдечно-съдовата система и помагат за поддържане на нормално тегло, като намаляват риска от наднормено тегло и затлъстяване.

Скорошни проучвания, сравняващи различни модели на хранене, показват, че тези, които следват вегетарианска диета, имат по-нисък индекс на телесна маса от тези, които следват всеядна диета (индексът на телесна маса е параметър, използван в науката за храненето за оценка на телесното тегло на субект).

Елементите, които не могат да липсват във вегетарианската диета

Работната група на Италианското дружество по хранене на човека заяви, че вегетарианската диета не представлява риск за здравето, когато е планирана по балансиран начин. В този случай всъщност вегетарианската диета може да отговори на енергийните нужди на възрастното население и може да бъде следвана при различните физиологични условия на жизнения цикъл. Въпреки това, в детството и юношеството, или по време на периоди на бременност и кърмене, може да е полезно да разчитате на лекар или диетолог, който ще може да посъветва и оцени най-подходящия избор, който да направите въз основа на хранителните нужди.

Тайната е да се консумира голямо разнообразие от храни, в точните количества. Има обаче някои компоненти на диетата, на които трябва да се обърне специално внимание, нека видим кои са те.

Протеини за вегетарианците

Протеини за вегетарианци

Протеините изграждат всички тъкани на нашето тяло, предимно мускулите. Те също участват в образуването на хормони и ензими и осигуряват енергия, точно както мазнините и захарите.

При вегетарианска диета повечето протеини трябва да идват от бобови растения (нахут, леща, боб, грах, соя и др.) и от зърнени храни и производни (хляб, тестени изделия, ориз, лимец, ечемик, овес, елда и др.).

И все пак мнозина вярват, че тези, които следват вегетарианска диета, особено веган, са изложени на риск от дефицит на протеин. Това не винаги е вярно, стига диетата да включва разнообразие в консумацията на храна, по-специално комбинацията от бобови растения и зърнени храни през целия ден.

Първите съдържат много протеини, макар и с по-ниско качество от тези на месото, яйцата и млечните продукти. Всъщност бобовите растения не съдържат всички основни аминокиселини, т.е. градивните елементи на протеините, които тялото ни не е в състояние да синтезира от нулата.

Зърнените култури обаче съдържат добри количества от тези аминокиселини, които са оскъдни в бобовите растения и поради тази причина връзката между двата вида храни (както при макароните и боба, макароните и лещата и салатите от лимец и бобови растения) е валидна алтернатива на парчето месо.

Въпреки това не е от съществено значение да се консумират зърнени и бобови растения в едно и също хранене, растителните храни, които са вегетариански източник на протеини, могат да се разпределят по различно време на деня, за да се постигне същата цел.

Научните данни обаче показват, че протеините от растителен произход са по-малко усвоими от тези от животински произход, съдържащи се в месото, млякото и яйцата.

Поради тази причина може да е подходящо за вегетарианците да консумират малко по-високо количество протеин от това, което се препоръчва за общото население. Въпреки че, както е потвърдено от Италианското дружество по хранене на човека, научните доказателства показват, че като цяло при вегетариански диети приемът на протеини е достатъчен.

За хора в условия на висока нужда (като бременни и кърмещи жени, растящи деца и възрастни хора) това увеличение може лесно да бъде постигнато чрез ежедневна промяна на всички растителни източници.

Вегетариански източници на Витамин B12

Витамин B12 е от съществено значение за функционирането на тялото, особено на нервната система и черния дроб. Съдържа се предимно в храни от животински произход. Поради тази причина неговият възможен дефицит е един от основните критични проблеми, с които трябва да се сблъскате, когато следвате стриктно вегетарианска диета.

Сред растителните храни водораслите могат да съдържат много различни количества витамин B12 и следователно не представляват гаранция за адекватен прием. Освен това, някои видове водорасли съдържат молекули, подобни на витамин B12, които обаче са биологично неактивни и дори могат да намалят бионаличността на активните форми.

Така нареченото темпе, ферментирала храна, направена от жълти соеви зърна, често се смята от много вегетарианци за добър източник на витамин B12, дори ако досегашните научни доказателства не доказват това.

Поради тези причини всички, които следват вегетарианска диета, се съветват да се консултират със специалист по хранене (диетолог или диетолог) или с лекар, за да допълнят диетата си с надеждни източници на витамин В12 (обогатени храни или добавки).

Вегетариански източници на Желязото

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Желязото е основен микроелемент за транспортирането на кислород до тъканите: то се съдържа в хемоглобина, пигмента на червените кръвни клетки. Неговият дефицит причинява симптоми като умора, бледност и крехкост на бързо променящите се тъкани като кръв, коса и нокти.

В допълнение към месото, желязото присъства в много храни от растителен произход, като бобови растения, зърнени култури и дори някои видове зеленчуци (основно зеленолистни зеленчуци, като рукола и радичио) и ядки (например шамфъстък, бадеми и фъстъци).

Усвояването на желязо при вегетарианска диета е около 5-12 процента, докато при всеядна диета е 14-18 процента. Поради тази причина на тези, които следват лакто-ово-вегетарианска или веганска диета, се препоръчва да консумират 80 % повече желязо от всеядните.

Ако от една страна е вярно, че желязото, присъстващо в зеленчуците, се намира във форма, която е най-лесна за усвояване, така нареченото нехемово желязо, от друга страна, усвояването му може да бъде насърчено чрез трансформиране на химичната форма в най-усвоимата (хем форма) чрез малки корекции в кухнята.

Съчетаването му с храни, които съдържат аскорбинова киселина или витамин С, насърчава усвояването на желязото. Какво да правя? Можете да използвате лимонов сок или кора, за да подправите второ ястие от бобови растения; придружете ястието с гарнитура от чушки или сурови домати; или завършете храненето с ягоди, киви и портокали. Това предложение също трябва да се има предвид за храни от животински произход, които са източник на желязо, които имат добър процент нехемово желязо.

Някои методи за приготвяне на храна (смилане, накисване и покълване на зърнени и бобови растения, кисело втасване на хляб) позволяват частично разграждане на съединенията с желязосвързваща способност (фитати и танини). Тези съединения обикновено присъстват в храни, богати на фибри, особено в бобови растения.

Следователно вегетарианските диети могат да осигурят адекватни количества от този минерал чрез промяна на диетата и адаптиране на някои стратегии. Добавянето на желязо е необходимо само в специфични ситуации, които трябва да бъдат определени от Вашия лекар след клинична оценка на състоянието Ви на желязо.

Вегетариански източници на Калций

Калцият е основен елемент за функционирането на клетките, за укрепването на костите и зъбите.

Растителни източници на калций са главно бобови растения и продукти, получени от соя (тофу, зеленчукова напитка на соева основа), някои зелени листни зеленчуци (ряпа, тъмно зеле, цвекло), сушени плодове и някои маслодайни семена. Въпреки това, бионаличността на този минерал в растителните храни е по-ниска от най-известните източници на калций (мляко и неговите производни, кисело мляко и сирене), тъй като те често съдържат съединения, главно оксалати и фитати, които могат да образуват неразтворими комплекси с калций, отговорни за намалената абсорбция.

Субектите, изложени на най-голям риск от дефицит, са тези, които следват по-рестриктивна вегетарианска диета, която също изключва мляко и производни.

Ето защо веганите трябва да обърнат внимание на състава на своите ястия, по-специално чрез увеличаване на консумацията на храни, които са добър източник на калций (зеленчуци с ниско съдържание на оксалат и фитат, соя и производни) и въвеждане на продукти, обогатени с този минерал ( като зеленчукови напитки, в които калциевите соли имат бионаличност, подобна на тази на млякото).

И накрая - водата също е важен, високо достъпен източник на този минерал. Поддържането на бутилка вода под ръка по време на хранене и през целия ден със сигурност може да допринесе за ежедневните ви нужди от калций.

Вегетариански източници на Цинк

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Цинкът е микроелемент, необходим за много биохимични реакции и участва във функционирането на имунната система.

Повече от половината от съдържанието на цинк в диетите за всеядни идва от месо и производни, млечни продукти, рибни продукти и яйца и около 40 процента от растителни храни. Сред тях най-богати на цинк са пълнозърнестите храни, бобовите растения, сушените плодове и маслодайните семена.

В същото време тези зеленчуци имат голямо количество фитати, оксалати и фибри, съединения, които могат да се свържат с цинка и да ограничат усвояването му на чревно ниво.

Всъщност се изчислява, че при вегетарианска и лакто-ово-вегетарианска диета усвояването варира между 15-26 %, докато при всеядна диета между 33 и 35 %.

Както при желязото, някои методи за приготвяне могат да подобрят бионаличността на цинка чрез разграждане на тези съединения. Например, валидна стратегия е да се спазва времето за накисване и готвене на бобови растения и зърнени храни.

Освен това при вегетариански диети се препоръчва да се увеличи приемът на цинк и да се консумират храни, богати на тези минерали, придружени от зеленчуци, които са източници на органични киселини, които се намират главно в плодовете и зеленчуците от семейство Brassicaceae (броколи, зеле и др. ).

Вегетариански източници на Омега-3 мастни киселини

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Като цяло вегетарианските диети са по-богати на така наречените добри мазнини от всеядните диети. Това, на което трябва да обърнете внимание, е определен клас ненаситени мазнини, омега-3, които имат благоприятен ефект за превенция на хронични заболявания.

В храните от растителен произход единствената присъстваща омега-3 мастна киселина е α-линоленова киселина (ALA). Той е прародителят на този клас съединения, от които тялото ни е в състояние да произвежда ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), наричани още дълговерижни омега-3. При диетите за всеядни EPA и DHA се набавят главно от риба.

Препоръката за вегетарианци е:

Редовно въвеждайте във вашата диета храни, които са отлични източници на ALA. Ядки като орехи и маслодайни семена (ленено семе, семена от чиа и масло, получено от тях) са богати на тях. Водораслите също могат да допринесат за дневните нужди от дълговерижни омега-3 мастни киселини.

Насърчавайте превръщането на ALA в EPA и DHA, като обръщате внимание на адекватен прием на някои хранителни вещества (протеини, пиридоксин, биотин, калций, мед, магнезий и цинк).

Ограничете консумацията на храни, които съдържат вещества, които могат да попречат на процеса на преобразуване, като омега-6 мастни киселини, трансмастни киселини и алкохол.

И накрая, може да се наложи допълване с източници на микроводорасли с титрирано съдържание в някои фази от живота, в които нуждата от омега-3 физиологично се увеличава (бременни и кърмещи жени и момичета и момчета до 2-годишна възраст) или при хора които може да имат по-нисък капацитет за преобразуване, като възрастни хора или пациенти, страдащи от хронични заболявания.

Винаги ли растителната диета е полезна за вашето здраве

Не е непременно - ако даден продукт е съставен предимно от растителни съставки, не значи автоматично, че е здравословен. За да следвате здравословна и балансирана диета, базирана предимно или изключително на растителни храни, все пак трябва да предпочитате някои храни и да ограничите консумацията на други.

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Количеството и честотата винаги са основни при вегетарианската диета и е добре да се следят мазнините, захарите и солта.

Например така наречените зеленчукови бургери присъстват все повече по рафтовете на супермаркетите, консумирани като алтернатива на месото, което често е богато на сол; 100 г продукт може да осигури дори повече от 1 грам сол. Прекомерната консумация на сол - Световната здравна организация препоръчва да не се превишават 5 грама на ден - благоприятства сърдечно-съдовите събития, увеличава риска от получаване на определени форми на рак и може да увеличи загубите на калций с урината, минерал, който особено при тези, които следват вегетарианска диета и трябва да внимава.

Следователно четенето на етикетите на храните, по-специално таблицата с хранителните стойности и списъка на съставките, може да ви помогне да направите информиран избор дори когато следвате вегетарианска диета.

Защо хората стават вегетарианци

Можете да предприемете вегетарианска диета самостоятелно, но каквато и да е причината, поради която сте избрали да следвате модел на хранене от този тип, важно е да се информирате правилно как да балансирате диетата си.

Понякога може да е трудно да се ориентирате в огромното количество информация и да интерпретирате правилно данните, в тези ситуации може да е полезно да се свържете със здравен специалист (диетолог, диетолог и диетолог).

Освен това винаги е добре да информирате Вашия лекар, особено ако следвате определено лечение или ако не сте в оптимално физиологично състояние.

В Италия, според данни, екстраполирани от досието Eurispes 2020, сред причините, които водят до спазването на вегетарианска диета, са най-вече тези, свързани с благосъстоянието и здравето и уважението към животинския свят.

Екологичната мотивация се възприема и от мнозинството италианци, които следват вегетарианска диета, заявявайки, че всеядната диета не е устойчива за опазване на планетата.

Как да увеличите консумацията на растителни храни

Най-важните хранителни източниците на полезни вещества за вегетарианците

Каквато и да е причината, поради която искате да се придържате към модела на вегетарианска диета, или просто ако искате да следвате по-здравословен начин на живот, ето няколко съвета за увеличаване на консумацията на растителни храни:

Намалете честотата на консумация на месо, като предпочитате бобовите растения.

Плодовете и зеленчуците трябва да се ядат поне 5 пъти на ден.

Като лека закуска ограничете приема на храни и напитки, богати на наситени мазнини, захар и сол (снаксове, чипс, безалкохолни напитки и др.), но изберете пресни или ядки (безсолни).

Консумирайте и зърнени култури (ечемик, лимец, овес и др.). Тези храни е малко вероятно да се съчетаят добре с подправки на основата на месо, но са отлични със зеленчуци и бобови растения.

Използвайте подправки и ароматни билки, за да придадете вкус на вашите ястия и ограничете употребата на подправки, богати на сол и наситени мазнини.

Добавете маслодайни семена към кисело мляко или салати, за да ги обогатите с ненаситени мазнини, „добрите“.

Сред зеленчуковите напитки само соевите могат да се считат за валиден заместител на млякото от гледна точка на протеините.

Винаги проверявайте етикета за хранителни стойности на продукти с растителни съставки.

Животински храни и рак

Авторитетни епидемиологични изследвания върху храненето и здравето отдавна свързват повишената консумация на храни от животински произход, по-специално червено и преработено месо, с повишен риск от появата на тумори.

Все пак трябва да се има предвид, че храненето е сложна наука за изучаване. Екстраполирането на една единствена храна или едно хранително вещество от диетата на човек и свързването им с риска от заболявания, определени като многофакторни, като рак, е още повече.

Това, което е сигурно е, че не сме свободни да ядем това, което най-много ни харесва, в количеството и честотата, които желаем, защото има изследвания, които демонстрират ползите от диета, богата на зеленчуци, и отрицателните ефекти върху здравето на диета, базирана главно на относно консумацията на храни от животински произход.

Експертите също така посочват ограниченията на епидемиологичните проучвания, базирани най-вече на отговорите на въпросници, предоставени от хора, разпитани за техния начин на живот в продължение на много десетилетия. Ясно е, че това са отговори, които не могат да бъдат много точни.

Освен това ракът е заболяване, което зависи от много фактори и със сигурност не е достатъчно да се намеси върху един елемент, за да се промени съществено рискът на индивидуално ниво, но е необходимо да се действа върху всички нездравословни навици на човека.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest