Пресните броколи и карфиол са много вкусни, ако се сварят правилно и след това се приготвят по специални рецепти, за да се обогати още повече вкусът им.
Карфиолът и броколите са богати на много полезни вещества и през есента е техният сезон, когато те са пълни с витамини и са най-подходящи за консумация.
Пресните броколи и карфиол се приготвят по един и същи начин. Първо се измиват, след това се разделят на съцветия, за да може да се сварят по-бързо.
Можете да сварите и кочана, за да бъде бульонът по-наситен, и по-късно да го използвате за приготвянето на зеленчукова супа, като добавите нарязани зеленчуци.
Броколите и карфиолът се слагат във вряща, леко подсолена вода, и се оставят да врят не повече от десетина минути. Ако времето за варене е повече, те ще се превърнат в каша, която ще е годна само за приготвянето на крем супа.
Карфиолът и броколите трябва да са сварени, но в същото време при пробождане с вилица да се усеща лека еластичност в дръжката на съцветието. След като се извадят от врящата вода, карфиолът и броколите се оставят да се отцедят добре, това става лесно, като се оставят в гевгир над тенджера.
За да е по-бял карфиолът, докато се вари, в тенджерата се добавя малко прясно мляко. Броколите са най-добре сварени, ако не се варят във вода, а на пара.
След като сте сварили карфиола, можете да го панирате, да го запечете, залят със смес от яйца и сметана или просто да го поднесете, сварен и поръсен със запържена галета.
Броколите може да смесите с други задушени зеленчуци – царевица, грах, моркови, или да ги поднесете във вид на самостоятелна гарнитура към месно или рибно ястие.
Броколите са много вкусни, ако се панират, тогава добиват необичаен вкус, особено ако се поръсят с малко индийско орехче и джинджифил на прах. Индийското орехче е подходящо и за карфиола.
Коментари