Всяко домакинство през зимните месеци набляга на месни ястия. Широко разпространено е мнението, че месото е достатъчно да дава сили и енергия на организма. Това не е така, тъй като то е бедно на витамини, а в резултат на еднообразното хранене човешкият организъм започва да страда от авитаминоза. Появява се главоболие, отпадналост, податливост към различни болести, като грип, бронхит и др.
За да не се поддадем на тези симптоми, трябва да се научим да включваме разнообразна и витаминозна храна в менюто си. Християнската традиция да се пости преди Коледа се оказва твърде здравословна, а зимният пазар предлага богата гама от зеленчуци.
Зеленчукът, който присъстват на пазара и зимно време в неограничени количества е зелето – бяло, червено и цветно. То е особено богато на витамин С, а в листата му има на провитамин А. Зелето е и един от малкото зеленчуци, които е губят количеството си витамини при термична обработка.
Други вкусни и полезни зеленчуци, които могат да се консумират през зимата са спанакът и морковите. В тях са концентрирани много витамини от В-групата и бетакаротин. Няма да пропуснем да споменем и картофите, които са толкова често на трапезата ни, че често забравяме колко полезни са всъщност. Запечени с кората, те запазват всичките си витамини, а варени не съдържат почти никакви калории.
Ето една идея за вкусно постно зимно ястие:
Яхния със зимни зеленчуци
Необходими продукти:
500 гр. картофи, 500-600 гр. зелен фасул, 2 бр. моркови, 1 бр. чушка, 1 глава лук, 2 бр. домати, 3-4 скилидки чесън, пресен джоджен, 1 ч.л. червен пипер, сол, олио, пресен магданоз
Начин на приготвяне:
Ситно нарязаните лук, моркови и чушка се запържват. Отгоре се поръсват с червения пипер. Налива се малко вода и се прибавят картофите, нарязани на по-едри парчета. Задушават се за около десетина минути. Доматите се пасират и се прибавят към зеленчуците. Наливат се 1-2 чаши гореща вода и ястието се покрива с капак. Оставя се още 10-15 минути. Прибавя се зеления боб. Посолява се и се подправя със ситно нарязан джоджен.
Ако е необходимо, се долива още гореща вода. Ако искате да сгъстите соса, може да прибавите и 1 с.л. брашно, разтворена във водата. Покрива се с капака и се оставя на слаб огън да къкри, докато зеленчуците омекнат. Десетина минути преди да се свали от огъня, се прибавя нарязаният на едро чесън. Ястието се поднася в дълбоки купи, поръсено със ситно нарязан магданоз.
Коментари