Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да овкусим ястията с латинка

Как да овкусим ястията с латинка

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Салата с латинка

С наименованието латинка се обозначават около 50 вида растения, идващи от Централна и Южна Америка. Латинското наименование на този вид е trophae, в превод — малък трофей. Това се обяснява с шлемовидната форма на цвета и листата.

Латинката е разпространена в целия свят. У нас, тя може да се открие във всяка градина. Повечето и видове са многогодишни, но в България се отглеждат като едногодишно растение, тъй като не понасят ниски температури.

Често се отглежда и по балконите, тъй като е непретенциозна и не изисква особени грижи. Интересен факт, който малцина знаят обаче е, че освен за украса, латинката се използва и за консумация.

В кулинарията се използват всички части на латинката освен корените. Неузрелите семена и цветчетата са пикантни и с тях се ароматизират някои видове оцет. С младите листенца пък се подправят редица салати.

Латинка

Те им придават изискан вкус и приятен аромат. Освен това надземната част на растението се използва в редица рецепти за лечение на анемии, авитаминоза, бъбречни заболявания и косопад.

Цялото растение има парлив вкус, наподобяващ този на каперсите. Характеризира се със специфичен аромат. В използваемите листа, стъбла и зелени плодове се съдържат глюкозида гликотропеолин. Когато попадне под действието на ензима мирозин, от него се отделя етерично масло, подобно на синаповото.

Основно латинката се използва в кухните на народите от Средна Европа и Кавказ. Цялата надземна част, с изключение на цветовете, се използва като самостоятелен продукт или като подправка на гозби от месо. С нея се приготвят и едни от най-популярните зеленчукови майонези.

Цветовете на латинката също са използваеми. Най-често те се използват за украса на студени блюда като салати и майонеза. Зелените плодчета на растението пък се мариноват с оцет и копър. Употребяват се за гарниране отново на студени ястия.

Както в кулинарията, така и в медицината, дневната доза латинка е 35—40 г надземни части. Като лекарство се приема 2 пъти на ден, най-вече при бъбречни заболявания. Сок от латинка (20-30 г) се препоръчва като силен антисептик.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest