Гъбеният сос е подходящ за всички видове месо, за риба, както и за много зеленчукови ястия, затова е добре да се научим да си го приготвяме по няколко начина, разнообразявайки трапезата си.
Ето три от най-разпространените начина за приготвянето на гъбен сос:
Гъбен сос с бяло вино
Необходими продукти: 250 г гъби, 1 глава кромид лук, 1 скилидка чесън, 1 чаша бяло вино, 2 с. л. масло, 1. с. л. брашно, 3 с. л. доматен сос, сол и черен пипер на вкус, няколко стръка копър.
Начин на приготвяне: Лукът и чесънът се нарязват на ситно и се слагат в тиган с нагорещено масло да се пържат. След като омекнат към тях се прибавят нарязаните гъби и се долива вино. Когато всичко е почти готово се досипва размитото в доматения сос брашно. След като соса се сгъсти достатъчно се слагат и подправките, без копъра, който се слага най-накрая, нарязан на ситно.
Гъбен сос с домати
Необходими продукти: 250 г гъби, 300- 400 г доматен сок, 2 с. л. масло, 1- 2 с. л. брашно, дафинов лист, черен пипер, сол и мащерка на вкус.
Начин на приготвяне: Нарязаните гъби се задушават в маслото с малко сол. След като са почти готови към тях се добавя доматеният сос, в който сме разтворили брашното. Пуска се 1 дафинов лист. Оставя се още няколко минути сместа да ври, докато се сгъсти достатъчно. Поръсва се с черен пипер и мащерка, а дафиновият лист се изважда. Ако е необходимо се добавя още сол.
Швейцарски гъбен сос
Необходими продукти: 250 г гъби, 2 с. л. масло, 2- 3 скилидки чесън, 4- 5 стръка нарязан на ситно магданоз, 1 филия от средата на пълнозърнест хляб, 1 чаша телешки бульон, 1 чаша червено вино, сол и черен пипер на вкус.
Начин на приготвяне: Сложете ситно нарязаните гъби в маслото, за да се запържат леко. Прибавете към тях магданоза, счуканите скилидки чесън и натрошената на дребно филия хляб. Разбъркайте всичко добре и добавете бульона и виното.
Всичко това ври до омекване на гъбите, след което се пасира и се подправя със сол и черен пипер на вкус. Като поднасяте вече готовия сос го поръсете със ситно нарязан магданоз.
Коментари