Пърленките са един чудесен начин да заситите глада си, независимо дали са поднесени към някакво ястие или индивидуално. Те се приготвят много бързо, а вариациите им са безброй.
Ако сте именно от онези, които досега не са се опитвали да приготвят пърленки, а в същото време ги обожават, ето какво е важно да знаете за тях, тъй като дори и при направата на най-простите тестени изделия има някои тънкости, които ще Ви разкрием:
Рецепти за пърленки можете да намерите всякакви, но най-лесно е да замесите тесто от около 500- 600 г брашно (колкото поеме самото тесто), 1 яйце, 1 кофичка кисело мляко, 20 г мая за хляб, 5 с. л. олио, щипка захар и сол на вкус (не повече от 2 с. л. ).
Това тесто се размесва докато стане достатъчно еластично, за да е удобно за работа. Именно от него се приготвят всякакви пърленки, към които можете да добавите и други подправки по желание, както и сирене, кашкавал, маслини, чесън и др. Добре е обаче да го оставите около 1 час, за да втаса.
Още по-лесен вариант за тесто за пърленки е да смесите брашното заедно с 1 кофичка кисело мляко, в което сте разтворили 1 с. л. сода. Добавете и малко олио и омесете. Ако бързате, даже няма нужда да оставяте тестото да втасва.
Не само рецептите и изпълнението обаче са важни за приготвянето на вкусни пърленки. Важно е те да се пекат на силен огън, за да могат да заслужат името си.
Най-добрият вариант за печене на пърленки е ако разполагате с тухлена пещ и печете пърленките директно върху сгорещените тухли. Можете да използвате и чугунена плоча или сач. За съжаление малко домакинства разполагат с подобна пещ, поради което могат да се възползват от барбекю или скара.
Пърленките могат да се пекат и във фурна, но да е предварително загрята на 200-220 градуса и с включен вентилатор.
И последната възможност е да ги направите на котлона на грил тиган, като печете пърленката от всяка страна за около 3-4 мин. Пак на силен огън, но без да слагате мазнина в тигана.
Коментари