Кулинарното понятие паста обхваща над 300 вида макаронени изделия с различна форма и размер. Това са дребни звездички, наред с големи тръбички. Последните са познати като канелони и са най-големият вид паста. Изключително вкусни са, когато се приготвят по различни рецепти.
Тайната на вкусните канелони
Канелоните имат и друга особеност, освен размера, която ги отличава от други макаронени изделия - спагети, фусили, талиатели. Канелоните не просто се заливат със сос, но и се пълнят с плънка, което ги прави изключително сочни и богати на вкусови усещания. Заради това са едно от любимите ястия на италианската кухня.
История и същност на канелоните

Канелоните са прави гладки макарони с голям отвор. Специално създадени са за пълнене. Плънката може да бъде разнообразна- сирене, кайма, зеленчуци, морски дарове. Заливат се със сос - най-често доматен или бешамел.
За наименованието канелони се смята, че идва от думата canna, в превод тръстика. Тези тръбички са направени от брашно от твърда пшеница, без добавени яйца в брашното. Диаметърът на рулцата е 2-3 сантиметра, дълги са около 10 сантиметра.
Канелоните са се появили по-късно от другите видове паста, някъде в началото на ХХ век. Предполага се, че са случайно хрумване на някой готвач, след като листо от лазаня е навито на руло и напълнено с плънка, а после е забодено с клечки, за да не се развие.
Приготвяне на вкусни канелони
Оригиналните канелони представляват листа, подобни на заготовката за лазаня, които се навиват на руло и после се пълнят с плънка. Има готови тръбички, които се пълнят и после се пекат. Може да се направят и от домашно тесто, което да се разточи на тънки листа и от тях да се оформят канелоните.
Вариантите за плънка за канелони са разнообразни. Основно са 3 вида - месна, рибна и безмесна в различни комбинации. Може да се използват кайма, пилешко месо, бекон, пушено месо и други.

От сирената подходящи са рикота, моцарела, топено сирене, комбинирани със спанак, зелен лук, зеленчуци. Използват се също сметана, яйца, орехи, кедрови ядки, босилек, риган. Може да се направят с гъби, карфиол, броколи.
Плънката се нанася на дългата страна на листа, завива се на руло и се поставя в тава, след което се залива със сос - доматен, бешамел най-често. Сосът се прави по-течен, защото при печенето се сгъстява.
Канелоните обикновено се поръсват с пармезан или друго твърдо сирене. Пекат се в умерена фурна. Стават бързо, за около 40 минути.
Вижте още колко да варите канелоните, както и няколко кулинарни тайни как да не слепва пастата. Също така опитайте нашите безотказни рецепти за канелони.
Коментари