Създаването на брускетите се крие някъде далеч в древността още от римляните и етруските. Името идва от староримското bruscare, което означава изпечен хляб.
Днес съществуват много вариации на брускетите – с домати, зеленчуци, боб, консервирано месо и сирене. За да направите наистина вкусни препечени хлебчета, не е важна декорацията им, а приготвянето на тестото и неговото овкусяване.
В Токсана – родината на брускетите, казват, че най-добрата брускета трябва да има вкус на пушек. Поговорката идва от това, че една от тайните при печенето на брускетите е, че тестото по-скоро се опушва на дървени въглища, отколкото да се пече.
Другият тънък момент при приготвянето на перфектните брускети е чесънът. Още преди напълно да са готови, хлебчетата се намазват със скилидка чесън. Това трябва да стане веднага, когато леко се втвърдят на жарта и се появят черните линии от пещта.
След като са опечени, брускетите се намазват със зехтин и след това се поръсват с морска сол. Следващият тънък момент е, че трябва да бъдат оставени няколко часа да престоят заедно със свежи подправки.
Вземете дълбока купа, на дъното й поставете пресен босилек или розмарин. Сложете отгоре брускетите и след това още един слой подправки. Оставете да престоят така час.
За декорацията на брускетите използвайте пресни и сочни домати. Такива, чийто сок ще попие и допълнително ще овкуси хлебчетата. Разбира се, декорацията им зависи изцяло от вас. Рецептата на оригиналните брускети, както ги правят в Токсана, е само хляб, зехтин и морска сол.
Къдравото зеле и чери доматите са традиционната вариация на декорацията за брускетите. Брускетите се консумират с леки, пресни плодови вина и винаги се сервират заедно със сирене.
Разбира се, днес рецептите с брускетите са пригодени за всеки вкус и те вече имат много и различни разновидности - с колбаси, морски дарове, маслини, чушки и различни зеленчуци, така че можете да си измислите своя собствена рецепта.
Коментари