Есента е сезонът, през който вече можем да се насладим на невероятния вкус на сините сливи. Макар по селата този плод да се използва главно за направата на традиционната българска ракия, градските пазари са обсипани с него и малки и големи се радват на свежестта му.
Освен че са вкусни, сините сливи са и много полезни. Те са много богати на витамини, минерали и фибри и се прилагат в много диети. И не е нужно да им се наслаждаваме само есенно време, защото можем да ги съхраним и за зимата, когато пасват чудесно на ястия със свинско месо.
И тъй като е сезона на сините сливи, сме Ви избрали 3 по-нетрадициони рецепти, които можете да пробвате:
Маджун от сини сливи
Сливите се измиват и се почистват от костилките. Заливат се с вода, за да се покрият и се сваряват докато омекнат напълно. Когато изстинат се претриват през сито и на 1 л сок се добавя по 700 г захар. Сокът отново се слага на котлона и се вари докато се сгъсти и добие плътността на маджун. Около 30 мин преди да е готов се добавят 2 с. л. дървесна пепел, увита в платнена кесийка. Когато всичко е готово маджънуът се изсипва в бурканчета, които допълнително се стерилизират.
Конфитюр от сини сливи
Сливите се измиват и се почистват от костилките. Нареждат се в тава и се посипват със захар като съотношението сливи: захар е около 3:1. След около 3 часа към тях се добавя малко оцет и плодовете се слагат да се пекат в умерена фурна. Когато са готови се поръсват с 3- 4 карамфилчета. Още докато е горещ конфитюрът се изсипва в бурканчета като се гледа да се отстрани въздуха. Пълнят се до ръба, затварят се с капачки и се обръщат надолу докато напълно изстинат;
Халва от сини сливи
В дълбока тенджера запържете в олио малко царевично брашно. Оставете го да изстине, а през това време разтворете маджун от сини сливи във вода до получаването на сироп. Сложете го да заври и при непрекъснато разбъркване добавяйте към него от царевичното брашно. Необходимо е да спазвате съотношение брашно: сироп около 1:2. По този начин ще получите вкусна сливова халва.
Коментари