Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Корсиканска кухня

Корсиканска кухня

Корсиканска кухня

Качеството на великолепните местни продукти се дължи на прекрасния климат, богатите почви и особеностите на бреговата линия на Корсика. Това обяснява уникалността на тукашните блюда, които почти не се срещат на други места по света.

Морски дарове в корсиканската кухня

Морски дарове от Корсиканската кухня

Любителите на морската храна няма да останат разочаровани, в който и корсикански град да се намират. Навсякъде се предлага богат избор не само от традиционни риби, но и редки видове - риба скорпион, морски таралеж, лангусти, групер, скат, змиорки... В главния град Аячо е най-известният рибен пазар, на който пристигат готвачи от целия френския остров, за да купят прясна риба и да я приготвят по свои оригинални средиземноморски рецепти.

Кестените в корсиканската кухня

Кестените са емблема на Корсиканската кухня

Една от характерните особености на корсиканската кухня е широкото използване в ястията на кестени. Корените на тази традиция са в далечния XVI в., когато генуезците засаждат първите плантации в източната част на острова. По-късно корсиканският пълководец и патриот Паскал Паоли казва на своите съотечественици: Докато имаме кестени, ще имаме и хляб! Днес с кестеново брашно не правят хляб, а предимно палачинки, тиганици и един по-различен вариант на качамака, както и други над 20 вида ястия и десерти с кестени. Печените и сушените кестени са любимо местно лакомство. Кестени има и в многобройни видове супи и рагу и в колбасите, в блюдата с дивеч и дори в ликьорите. Кестеновото дърво тук също се цени много заради прекрасната си дървесина, от която правят мебели и бъчви, а става идеално и за отопление.

Свинското месо и колбасите в корсиканската кухня

Сирена и колбаси от Корсиканската кухня

От незапомнени времена свинското месо е традиционно блюдо от менюто на всеки корсиканец. Днес местните фермери с гордост предлагат не само това крехко месо, но и великолепни колбаси, приготвени с него. В корсиканските гори се въдят много диви черни свине, а ловът им е любимо занимание на мъжкото население. Месото на тези животни - изпечено или задушено, задоволява изискванията на всеки гурман. Вкусът му, твърдят запознати, се дължи на храната от горите: ядки, корени, много плодове, насекоми и червеи. С дивечовото месо на Корсика правят страхотна шунка и наденички. Prsuta например е сурова шунка, която се суши от 1 до 2 години, кръглата червена Сорра е от свинска плешка, а тъмночервената Lonzu - от пушено свинско филе, обилно посипано с пипер и подправки. Сред най-необикновените колбаси е U-образният пушен колбас от дроб, който може да се пече на грил и на който на острова се наслаждават през зимата.

Сирената в корсиканската кухня

Сирене Брочио е типично за Корсиканската кухня

Производството им е древна традиция. Многобройните стада от овце и кози позволяват на местните жители да правят от млякото им повече от 12 вида сирена. Благодарение на богатата високопланинска паша типичното корсиканско козе сирене има силно изразен вкус, а местното овче сирене Brocciu (Брочио) е истински възхитителен деликатес. То е меко, бяло и прясно и прилича на италианското рикота. Интересно е, че се поднася на трапезата в първите 48 часа след създаването си често поръсено със захар. Може да се остави и да зрее, докато се превърне в твърда суха топка. Повечето други сирена носят имената на местата, в които са произведени: Niolo, Venaco, Sartene или Bastelicaccia. Сред най-интересните сортове сирена е загънатото в треви Bleu de Corse, напомнящо сирене Рокфор.

Плодовете и зеленчуците в корсиканската кухня

На Корсика заедно с разнообразните цитрусови плодове се предлагат и екзотични - берберски смокини и плодове от ягодово дърво. Мандарините от сорта Клементина са в огромно количество - те са малки, плътни, с остър и приятен вкус и тънка коричка, която се бели лесно. От зеленчуците се отглеждат много вкусни патладжани, тиквички, фасул, цвекло, домати и чушки. Маслиновите дървета, от които се прави местният зехтин, са донесени на острова от гърците и някои дървета са на повече от хиляда години. Териториите, покрити с ниските бодливи гъсталаци, известни като корсикански макии (маквиси), пък предоставят възможност на най-запалените кулинари да берат особено ароматни треви за подправки на ястията.

Блюдата на местната корскиканска кухня в корсиканската кухня

Пълнени патладжани от Корсиканската кухня

Корсиканската кухня отразява двойствеността, характерна за острова. От една страна хората живеят на брега на Средиземно море, но от друга са жители и на планините. Ястията им се ароматизират с тревите макии, но се усеща и наследството на бившите италиански завоеватели. Сред националните блюда може да се посочат месните супи с кестени, чесън и лук, чиито вкус е просто превъзходен. На ценителите на месо пък ще се усладят блюдата с младо козе месо, готвено на открит огън. Много разпространени са и всевъзможните омлети и ястия с яйца с добавка на зеленчуци, колбаси и подправки. Всеки ресторант предлага свой особен вид хляб, който няма да намерите никъде другаде.

Храненето на остров Корсика започва с колбаси, поднасяни със смокини или с печени кестени, корсиканската супа Soupe corse и патладжани, запечени с прочутото сирене Brocciu. С него, с ароматните зелени подправки или спанак се пълнят канелоните и равиолите. Сиренето Брочио може да намерите на най-неочаквани места - в обикновена доматена салата, в запеканки или омлети, но също и в плънка на тиквички и сардини. Онова, което не бива да пропускате от ястията с паста, пък е лазанята с месо от глиган. Неговото месо и ярешкото се пекат с прочутите треви макии и чесън.

Корсиканската супа е типична за трапезите в слабонаселените вътрешни територии, но не и за шикозните крайбрежни курорти. За нея на бавен огън час-два задушават бял боб, лук, моркови, картофи и зеле заедно с майорана и джолан. След това добавят наситнен босилек, чесън, шунка и паста и варят до готовност.

Печеното козле в Корсика се смята за празнично ястие. Бутчетата са напълнени със скилидки чесън и розмарин, напръскани са със зехтин и се пекат на силен огън, докато месото стане тъмночервено отвън, а отвътре - сочно и меко. Поднасят го с планина от необелени картофки, напръскани със зехтин.

Тиквичките и патладжаните, които ще се пълнят, се разрязват на 2 хоризонтално, като лодки, изгребват вътрешността и я запържват в зехтин с наситнен лук, чесън, домати, магданоз, кайма и, естествено - сирене Брочио. Добавят разбити яйца и свалят от огъня. Пълнят тиквичките или патладжаните с тази смес и ги запичат. Стават вълшебни!

Опитайте още от вкуса на Средиземноморието:

- френски хляб;

- патладжани по италиански.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest