Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»11 демонизирани храни, които всъщност са добри за вас

11 демонизирани храни, които всъщност са добри за вас

червеното месо и яйцата са демонизирани храни, но са полезни

Може да сте чували, че трябва да избягвате някои храни като чумата. Тези съвети обаче често се основават на неактуална или фалшива информация за храненето.

Истината е, че много храни, считани за нездравословни, всъщност са точно обратното. Ето 11 демонизирани храни, които всъщност са доста добри за вас.

1. Цели яйца

Яйцата са една от най-здравословните храни, които можете да ядете.

За съжаление, от години хората са съветвани да избягват цели яйца. Това е така, защото жълтъците, които са с висок холестерол, се смята, че повишават холестерола в кръвта и увеличават риска от сърдечни заболявания.

Изследванията обаче показват, че когато ядете храни с високо съдържание на холестерол, като яйца, черният дроб произвежда по-малко холестерол, за да компенсира. В повечето случаи нивата на холестерола в кръвта остават доста стабилни.

Всъщност, целите яйца могат да ви помогнат да поддържате сърцето си здраво, като промените размера и формата на LDL ("лошия") холестерол. В същото време се повишават нивата на HDL ("добрия") холестерол и инсулиновата чувствителност.

2. Кокосово масло

кокосовото масло е демонизирана, но полезна храна

В миналото кокосовото масло често се е използвало в пакетирани храни и приготвяне на храна, включително при приготвянето на пуканки.

Опасението, че наситените мазнини могат да причинят сърдечно-съдови заболявания, принудиха производителите на храни да го заменят с частично хидрогенирани растителни и масла от семена.

През последните години няколко големи проучвания установиха, че консумирането на наситени мазнини не е свързано с повишен риск от сърдечни заболявания. Затова и кокосовото масло е демонизирана, но полезна храна.

Всъщност някои видове наситени мазнини, като тези, които се намират в кокосовото масло, всъщност могат да повлияят добре на сърцето.

3. Пълномаслено мляко

Сиренето, маслото и сметаната са с високо съдържание на наситени мазнини и холестерол. Затова влизат в списъка на демонизираните храни.

Изследванията обаче показват, че млечните храни с високо съдържание на мазнини не оказват негативно влияние върху холестерола и другите предпоставки за сърдечно здраве - дори при хора с високи нива на холестерол или повишен риск от сърдечни заболявания.

Въпреки това обаче много хора консумират само млечни продукти с ниско съдържание на мазнини. Тези продукти не притежават някои от качествата, полезни за здравето както пълномаслените продукти.

Например, само пълномаслените млечни продукти съдържат витамин К2, който помага за здравето на сърцето и костите чрез поддържане на калция в костите ви и извън артериите.

4. Бобови растения

Бобовите растения включват боб, леща, грах и фъстъци, които са богати на протеини, минерали и фибри. Въпреки това те са били критикувани, че съдържат фитати и други противовъзпалителни вещества, които увреждат абсорбцията на минерали като цинк и желязо.

Това изглежда е проблем само за хора, които не ядат месо, птици и риба. Тези, които консумират месо, могат да абсорбират достатъчно от тези минерали от животински храни, а бобовите растения не възпрепятстват абсорбцията им.

5. Непреработено месо

червеното месо е смятано за вредно, но не е

Според някои хора червеното месо е отговорно за повишаване на риска от сърдечни заболявания, диабет, рак и други сериозни заболявания.

За разлика от преработеното месо, обаче, необработеното червено месо изглежда има много по-слаба връзка с повишен риск от заболяване, ако изобщо има такъв.

Непреработеното месо е чудесен източник на висококачествен протеин и е важна част от еволюционната диета на хората. То е причината хората да развият способността да растат по-високи и да развиват по-големи, по-сложни мозъци.

Животински протеини, включително месо, влияят много добре на мускулната функция. В едно проучване по-възрастните жени, които ядат постно говеждо, са имали повишена мускулна маса и сила. Те също имат спад на някои възпалителни процеси в организма си.

6. Кафе

Въпреки че може да предизвика нежелани реакции при хора, чувствителни на кофеин, кафето обикновено осигурява много ползи за здравето.

Изследванията показват, че кофеинът в кафето подобрява настроението, както и умственото и физическото състояние. Той може също да ускори метаболизма ви.

Нещо повече, кафето съдържа антиоксиданти, наречени полифеноли, които могат да намалят риска от различни заболявания.

7. Консервирани и замразени зеленчуци

Консервираните и замразени зеленчуци често се считат за по-малко хранителни от пресните. Изследванията обаче показват, че консервирането и замразяването на зеленчуци запазва повечето от хранителните им вещества. Този процес води и до по-евтин продукт.

8. Цели зърна

Вярно е, че зърното не е подходящо за всички. Това включва хора с диабет и чувствителност към зърнени храни, както и тези, които следват диета с ниско съдържание на въглехидрати.

Въпреки това, някои пълнозърнести храни могат да имат ползи за другите хора. Всъщност редовното хранене на пълнозърнести храни е свързано с намалено възпаление, телесно тегло и коремни мазнини.

9. Сол

солта е полезна в нормални количества

Солта или натрий, често са наричани „отговорници“ за повишаване на кръвното налягане и увеличаване на риска от сърдечни заболявания и инсулт.

Солта обаче е критичен електролит, необходим за поддържане на баланса на течностите и за поддържане на правилното функциониране на мускулите и нервите.

10. Морски дарове с черупки

Морските дарове включват скариди, миди, раци и стриди. Те обикновено се считат за здравoсловни, въпреки че много хора се притесняват за високото съдържание на холестерол.

Ракообразните продукти наистина съдържат доста високи нива на холестерол, но консумацията им е малко вероятно да повиши холестерола в кръвта. Вашият черен дроб просто ще произвежда по-малко холестерол, за да компенсира.

11. Шоколад

Повечето хора обикновено не мислят, че шоколадът е здравословен, тъй като има високо съдържание на захар и калории. Въпреки това, тъмният шоколад или какаото могат да осигурят и ползи за здравето.

Това е антиоксидантна електроцентрала. В действителност, какаото съдържа флаваноли, които осигуряват по-голяма антиоксидантна активност от всички плодове, включително боровинки и акаи.

Също така тъмният шоколад повишава чувствителността към инсулин, намалява кръвното налягане и подобрява артериалната функция при възрастни с наднормено тегло и пациенти с високо кръвно налягане.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest