Готвенето на пара е древна и универсална техника, така че оборудването за тази цел се предлага във всякакви форми и размери: от японски кошници за готвене на пара и китайски бамбукови уреди за готвене на пара, до сложни медни котли за приготвяне на риба на пара и модерни електрически уреди и тенджери.
Приготвянето на пара е подходящо за начинаещи в кулинарията, но също така подчертава деликатния вкус на рибата, като същевременно позволява да се експериментира (от вида риба, който изберете, до соса, с който я заливате).
Също така при готвенето на пара не се вмирисва кухнята ви.
Първата стъпка е да изберете рибата - цяла риба или рибни филета.
Тъй като времето за готвене на рибата ще бъде от 8 до 12 минути, в зависимост от размера и дебелината на рибата или филетата, отделете време за 30-минутна марината. Разбира се, ако бързате, можете да пропуснете тази стъпка и да преминете направо към готвенето. Просто не забравяйте, първо, да подправите рибата си със сол.
Вашата марината за риба може да бъде комбинация от: соев сос, чили паста, сладко вино или шери, оризов оцет, билки (като босилек, копър, кориандър), натрошено чили, мед, нарязан или настърган джинджифил и чесън, малко лимонов или портокалов сок. Смесете, опитайте и коригирайте.
Независимо по какъв начин готвите на пара, ще искате да поставите рибата в подходяща чиния, вместо директно върху кошницата за готвене на пара или решетката, за да се готви в собствения си сос.
При по-малките филета риба ще отнеме 4 до 8 минути, за да се приготвят, докато при по-големите може да отнеме 10 до 12 минути. Можете да приготвяте зеленчуци на пара едновременно с рибата.
Помислете колко време ще ви отнеме за пригитвянето на зеленчуците (зелените се поставят да се готвят на пара, обикнивено 10 минути, преди рибното филе да се постави директно отгоре).
Вижте още как се приготвят перфектната:
- рибен пай;
- рибена чорба.
Коментари